Съобщенията на западните медии, че Русия, въпреки санкциите, е увеличила производството си на ракети и днес то е дори на по-високо ниво, отколкото беше преди войната, не съответстват на реалността. Това заяви говорителят на Главното разузнавателно управление на Украйна Андрий Юсов в ефира на общоукраинския телемаратон. По думите му Русия не е успяла да си върне запасите от ракети, които е имала до войната, и е много далеч от подобна перспектива.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
„Сегашните производствени обеми не позволяват (на Русия – бел. ред.) да се върне дори близо до нивата на ракетните си резерви докъм 24 февруари 2022 г.“, каза Юсов.
The GUR denies the New York Times’ data on Russia's missile build-up.
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) September 13, 2023
“The Russian Federation can't even come close to returning to the pre-war level of missile stocks," GUR spokesman Yusov said. pic.twitter.com/h2FIwJT7Vj
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Припомняме, че The New York Times съобщи, че според американски служители заради санкциите Русия е била принудена драстично да забави производството си на ракети и други оръжия за поне шест месеца след началото на войната. Но до края на 2022 г. военното промишлено производство в Москва отново е започнало да набира скорост, казват пред изданието американски официални лица, пожелали анонимност.
Още: Втори регион в Русия се отказва от чуждите самолети заради липса на резервни части
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Според изданието Русия е използвала своите разузнавателни служби, за да управлява незаконни канали, по които контрабандно се пренасят ключови компоненти за руската военна промишленост. Те се изнасят в други страни като например Армения или Турция, откъдето могат да бъдат изпратени по-лесно в Русия. По този начин за по-малко от година от началото на войната Русия е възстановила търговията с критични компоненти, се отбелязва в материала.
Още вчера, 13 септември, от канцеларията на президента на Украйна Володимир Зеленски реагираха на публикацията в The New York Times като заявиха, че санкциите срещу Русия трябва да са още по-строги, за да не може тя да ги заобикаля.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
„Колкото по-мощни са санкциите, толкова по-малко ракети ще произвежда Русия. Ако западните медии забелязват увеличаване на производството на ракети, това означава, че санкциите трябва да бъдат по-строги и по-добре осъществени“, заяви ръководителят на канцеларията на президента Андрий Ермак в Telegram.
Още: Русия предлага кокошка за кон: Дайте ни замразените пари и ще ви върнем вашите замразени