Видео, на което се вижда как предполагаеми украински военни с джип засичат лека кола с майка и дете, крещят обиди и стрелят в земята, за да ги сплашат, се споделя упорито от руската пропаганда в социалните мрежи. В него жената крещи, детето реве, а под видеото се сипят коментари срещу "нацистите".
Още: Затворник взе 5-ма заложници във френски затвор (ВИДЕО)
Още: Силяновска отиде до черногорското посолство, заради трагедията в Цетине (СНИМКА)
Клипът е публикуван в няколко официални държавни канали в Twitter на Министерството на външните работи на Русия с коментар "Веднъж нацист, винаги нацист", откъдето обаче вече е изтрито, както и от дипломатически представителства по света, предава Булевард България. Разпространява се и през верига от Telegram-канали на руски военни кореспонденти, споделят го и хора с проруски възгледи, като твърдят, че така действат украинските "нацисти".
Оказва се обаче, че това видео е фалшиво и е инсценировка, заснета в контролирана от Русия територия, на 30 километра от фронтовата линия. Разкритието за това е на платформата GeoConfirmed, която е създадена още в първия ден на войната в Украйна с цел да проверява с точност къде са заснети хилядите снимки и клипове, които се появяват в социалните мрежи по време на конфликта. Групата прави анализите си с помощта на доброволци и публични ресурси, по които може да се разпознае местоположението на записа - географска дължина и ширина.
GeoConfirmed UKR.
"2 Ukrainians stopped a car and fires a gun to scare a women and child."
❌This is not Ukrainian military❌
This video is made 30 km's behind the frontline.
Russian disinformation, but geolocation by @PStyle0ne1 is on point and GeoConfirmed.
🧵👇
1/13 pic.twitter.com/gewMd6gImqОще: Мъск: Стармър беше съучастник в изнасилването на Великобритания
— GeoConfirmed (@GeoConfirmed) March 27, 2023
Според проверката, записът е направен близо до Макеевка в Донецк. Засичането на локацията става по детайлите от кадрите – далекопроводи, електрически стълб, кръстопът с два големи бели камъка, отличителна форма на дърветата и други, като се съпоставя със съществуващи сателитни изображения на предполагаемия район. GPS-координатите на мястото съвпадат и с проверка, която прави местен жител от Донецк. Той изпраща снимки от същия път до украинския Telegram-канал Moscow Calling, които съвпадат с кадрите на клипа по специфичната форма на клоните на дърветата.
Още: "Брилянтен човек": Мелони разкри за личните си отношения с Мъск
Още: Фалшиви призовки за украинци в Полша. Зеленски: Дайте ПВО и връщам всички украинци обратно (ВИДЕО)
Russian propaganda suffers from budget cuts ‼️
— @PStyleOne1 (@PStyle0ne1) March 27, 2023
It is getting worse and worse, easily geolocated in occupied Donetsk
47.9769473, 37.9534718#Ukraine #Russia pic.twitter.com/8yejsNq9d7
Още: Хърватски граничари хванаха пратка с кобри на летището: Ето какво стана със змиите?
Още: Скопие е десетият град в света с най-мръсен въздух
Че клипът е фалшив признават и потребители в проруския Telegram-канал "Записките на ветерана". "Видеото е фалшиво, нашите имат още много да се учат при провеждането на такива информационни операции", пише там. "Руската пропаганда страда от бюджетни съкращения. Става все по-лоша и по-лоша - лесно може да се локализира в окупирания Донецк", пише друг потребител в Twitter.
Че клипът очевидно е фалшив става ясно и от факта, че самото руско външно министерство изтри публикацията от официалната си страница. Въпреки това, видеото продължава да се споделя от мнозина в социалните мрежи.
Следете развитието на войната в Украйна тук