Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Украинската отбрана се срива: За неефективността на Генщаба говорят висши украински офицери

15 ноември 2024, 18:00 часа • 1905 прочитания

Украинската отбранителна линия бавно се срива. Защо се случва това и какво може да се направи - по темата се съгласиха да говорят откровено, но при условие на анонимност висши офицери от въоръжените сили на Украйна.

След падането на Авдеевка през февруари 2024 г. и пробива на руската армия при Очеретино (10-тина километра запад-северозапад от Авдеевка), руснаците започнаха настъпление по цялата линия на фронта в Донецк — и то се оказа успешно. От август 2024 г. скоростта на настъпление на руската армия се увеличи. Между 6 август и 1 ноември 2024 г. Русия е превзела 1146 кв. км от територията на Украйна, което е с около една четвърт повече, отколкото през първите седем месеца на 2024 г.

И дори "Операция Курск" на руска територия не успя да спре настъплението на окупаторите.

Още: Във Франция завършва обучението си ударна бригада от 4,5 хил. украински бойци (ВИДЕО)

Според всички прогнози руснаците ще се опитат да завземат колкото се може повече територия преди встъпването в длъжност на 47-ия американски президент Доналд Тръмп. Защо напредват толкова бързо (на фона на 2023 и втората половина на 2022 година) и какви грешки допуска командването на украинската армия? Няколко високопоставени действащи украински офицери разказаха за проблеми, които рядко досега са били оповестявани публично, но без да бъдат разкривани имената им, а само техните чинове. Те говориха пред кореспондент на изданието "Бабел" - във военната йерархия те са от ниво командири на бригади до офицери, свързани с Генералния щаб. 

Проблеми на тактическо ниво

Руснаците напредват, защото преди девет месеца промениха тактиката си. Ежедневно по цялата фронтова линия, на малки групи с мотоциклети, бъгита или пеша, те търсят слаби места в украинската защита. Изпращат 3-10 души на пробен щурм. Ако някоя от тези мали щурмови групи се закрепи на позиция някъде по-напред, руснаците разбират, че има дупка в отбраната - и изпращат там 30-50 души подкрепления.

"Когато те скочат в украинския окоп, нашите изскачат и бягат. Не защото са страхливци, а защото нямат достатъчно подготовка и най-важното - защото не знаят дали артилерията ще ги защити. Защото ако врагът ви се е приближил на 50 метра, а артилерията ви мълчи и дроновете ви не летят, на вас ви изглежда, че сте останали сами, без подкрепа. За щастие не във всяка бригада е така."

Още: Украински капитан: Воюваме с 55-годишни чичковци, това е неефективно (ВИДЕО)

Проблеми на ниво Генерален щаб

Най-слабото звено в системата на управление на Въоръжените сили е Генералният щаб, казва един от събеседниците на изданието. Провалите във военното управление започнаха още с предишния главнокомандващ Валерий Залужни. А новият главнокомандващ Олександър Сирски също не успя да коригира ситуацията, добавя той.

Системата за набиране и обучение на армията остана същата, както при Валерий Залужни, и това е една от най-сериозните грешки. Освен това - Сирски винаги трябва да бъде до президента, в щаба на Върховния главнокомандващ в Киев, а не да ръководи конкретна локална операция в конкретно направление.

Проблемите на ниво бригада възникват, когато се допускат грешки на ниво Генерален щаб или когато решенията не се вземат достатъчно бързо. Генералният щаб в момента е концентрирал решенията само върху един човек - генерал Сирски, което забавя процеса на управление, казват още офицерите пред изданието.

Още: Оценка: За месец фронтът в Украйна може да се премести на запад толкова, колкото досега през годината

"Сега всички решения са обвързани с един човек [главнокомандващия Сирски], но един човек не може да взема всички решения. Когато Сирски отиде на кота нула и командва една оперативно-стратегическа група  - всичко останало "стои". Руснаците настъпват, в това време нашите бригади чакат заповедите и той винаги много закъснява."

Следователно, трябва да има делегиране на правомощия. Точно за това говори о.з. полковник Константин Машовец преди половин месец - че в украинската армия се връщат към съветската доктрина на водене на война и изоставят модерните западни модели, които се доказаха като много ефективни през 2022 година. Най-вече - това оперативните решения да се вземат от командири на терен, с отговорности за съответния сектор, а главното командване да изготвя само общата рамка на действие: Не можем само да залагаме руснаците да умрат преди нас: Украински военен експерт

Проблеми на оперативно ниво 

Няма взаимодействие между съседните бригади или то е на изключително ниско ниво и това пречи на командирите да се подкрепят взаимно и да поддържат единна фронтовата линия, смятат офицерите.

Фронтът се удържа благодарение на усилията на отделни бригади с инициативни командири. Но ако частите по фланговете отстъпят позиции, това води до изтегляне на всички позиции, дори на силни бригади, за да се избегне обкръжение.

"Хората не искат да се бият, не защото са страхливци, а защото получават изкривена информация. ... И ситуацията с връчването на повиквателните като един вид наказание също не ви мотивира да отидете на фронта. Това е сериозна грешка."

"Защо в някои бригади няма проблеми с хората и има опашка за тях? Защото има доверие в тях: че ще те обучат, ще те защитят, ще се вземат разумни решения. Човек, който отива на война, приема до известна степен възможността да умре. Но хората не са готови да умрат глупаво, когато просто са ви хвърлили някъде и не разбирате каква мисия изпълнявате."

Още: Украинската армия може да повтори Курската операция в друга част на Русия

Проблеми на стратегическо ниво 

Войната изисква стратегически подход, но командната структура на Въоръжените сили на Украйна е нарушена. Генералният щаб трябва да работи за създаване на стратегии и планове, а не за управление на локални операции.

Русия не променя системата си на управление, което ѝ позволява да поддържа стабилност въпреки грешките. Украйна, напротив, напълно обнови своя висш управленски екип три пъти от 2019 г. насам, нарушавайки системата за управление, което води до хаос.

Още: El Pais: Украйна има повече войски в Курска област, отколкото в южната част на Донбас

Контраофазивата от 2023 г. беше грешка

"Контраофанзивата от 2023 г. беше грешка. След като бяхме наясно, че противникът знае за нашите планове, подготвя дълбоко ешелонирана отбрана и това ще доведе до много жертви, то просто не биваше да допускаме това. Загубихме ресурса, който нашите западни партньори ни дадоха", казва един от офицерите.

Защитните укрепления са провал

Източниците на изданието посочват като отделен проблем провалът с изграждането на укрепленията, когато военното ръководство и военната администрация не действат координирано. Отбранителните линии в дълбочина - оперативна и втора линия на отбрана - се изграждат от военните администрации. Те трябва да ги съгласуват с Генералния щаб.

"Преди няколко месеца имаше случаи, когато новопостроени укрепления бяха превзети от врага, а нашите военни дори не са влизали в тях. Причината е, че Генералният щаб не бе планирал как ще се изтеглят частите и кои линии ще бъдат изгодни за отбрана. Оказа се, че укрепленията са построени на грешното място", казва един от източниците.

Още: Окопите и фортификациите на Украйна са плачевни: Оценка на украински офицер от запаса

Малката и голямата съветска армия

Изданието пише, че почти всички интервюирани офицери са признали едно и също нещо по време на разговора: "Малката съветска армия не може да победи голямата съветска армия".

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес