Украинската компания "Нафтогаз" спечели дело за 5 млрд. долара срещу Русия

13 април 2023, 14:18 часа • 2024 | прочитания

Базираният в Хага трибунал е осъдил Русия да плати 5 млрд. долара за незаконното изземване на активите в Крим на украинския енергиен гигант „Нафтогаз“, предаде агенция „Франс прес“.

Още: "Пореден опит за манипулация": Зеленски отговори на обявеното от Путин примирие (ВИДЕО)

Още: Пламна нефтено депо в Новоросийск: "Дългият Нептун" ли го удари? (ВИДЕО)

Главният изпълнителен директор на "Нафтогаз" Олексий Чернишов заяви, че фирмата е "спечелила ключова победа на енергийния фронт" за загубите, които според него са причинени от анексирането на полуострова от Русия през 2014 г. Делото беше заведено на база споразумението между Руската федерация и Украйна за насърчаване и взаимна защита на инвестициите: Собственикът на "Азовстал" съди Русия на база подписано от Москва споразумение

Трибуналът се администрира от Постоянния арбитражен съд в нидерландския град Хага.

"Въпреки опитите на Русия да възпрепятства правосъдието, арбитражният съд постанови Русия да компенсира „Нафтогаз“ за загуби в размер на 5 млрд. долара. Това се отнася до изземването на нашите активи в Крим от Русия през 2014 г. Сега Русия трябва да изпълни това решение в съответствие със задълженията си по международното право", заяви Чернишов.

Още: Бедствено положение с туризма в Гърция: Наддават с 300 евро отгоре, осигуряват квартири и пак липсват 80 000 работници

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 29.04.25 - Путин обяви ново примирие

Ако Русия не изпълни решението, то украинската компания има право да конфискува руски активи, с които да покрие руското задължение.

„Нафтогаз“ заяви, че е завел делото през 2016 г., а трибуналът е произнесъл решението си 7 години по-късно. То е постановено след изслушвания за определяне на размера на компенсацията, които са приключили през март 2022 г. след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, съобщава компанията.

"Съдът отхвърли руските твърдения, че „Нафтогаз“ няма право на никакво обезщетение за принудителното отнемане на активите му", добави енергийният гигант, пише БГНЕС.

Киев и украинските компании все по-често се обръщат към международните съдилища, за да заведат дела срещу Русия.

Още: Разоръжаване и нови алтернативи: Хамас е готова да се откаже от властта?

Още: "Руснаците ще продължат да ни заблуждават": Каква цена е готова да плати Украйна за мира?

През март Международният наказателен съд, който също е базиран в Хага, издаде заповед за арест на руския президент Владимир Путин за военни престъпления.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес