През 2017 г. в страните от Европейския съюз са били одобрени 3,1 милиона молби за престой на граждани на трети държави, съобщи Евростат. Това е увеличение с 4% в сравнение с 2016 г.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Главната причина за получаване на законно пребиваване в ЕС е работата, а най-висок процент на одобрение имат украинските граждани, като веднага след тях са сирийските, се казва в доклада.
Освен работата, основания за получаване на разрешение за пребиваване са проучвания, семейни причини и статут на бежанец.
Украинците най-вече получават разрешение за законен престой в Полша (88%) въз основа на трудови договори. Редица други източни държави също са дали разрешения за пребиваване на тези граждани, като Естония, Литва и Словакия.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Веднага след украинците следват сирийците, от които 71 на сто са получили законно пребиваване в страните от ЕС въз основа на статут на бежанец и убежище, най-вече в Германия, Люксембург, Белгия, Холандия, Австрия и други западни страни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
На трето място са китайците, които най-много се установяват в държавите от ЕС заради учене. Те са следвани от Индия и Съединените щати. Мароканците, бразилците и турците са в топ десет националностите с одобрено законно пребиваване по семейни причини, а афганистанците и иракчаните - въз основа на бежански статут.
По отношение на Балканския регион, в Гърция и Италия албанците имат най-висок процент на одобрено местопребиваване. Турците имат най-големи шансове в България, а босненците са първите в списъка на Хърватия. Сърбите са първата националност с одобрен престой в Малта през 2017 г.
Полша е държавата, в която повечето пребивавания се базират на договор за работа, а във Великобритания - поради проучвания. Германия, Испания и Италия - по семейни причини. Германия е и лидер по брой одобрени местопребивавания въз основа на молби за убежище.
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)