Украйна се натъква на доста интересни детайли в иранските дронове камикадзе, които редовно сваля, след като руснаците ги използват за атака. Компоненти от над 30 западни компании са били открити в един такъв безпилотен летателен апарат – Шахид-136, съобщават разследващи от проекта „Trap Aggressor“, работещи в партньорство с Независимата антикорупционна комисия на Украйна (NACO).
Още: КНДР планира да изпрати подкрепления в Русия до два месеца: The New York Times
Още: Зеленски: Западните разузнавания бяха в контакт с Русия през трите години война. Аз съм против това
Конкретният дрон е бил свален от украинската армия на 13 октомври над морето в региона на черноморското пристанище Одеса. В резултат на падането, бойната част на оръжието е изгубена. Останалите детайли не са били повредени.
От средата на септември руснаците атакуват цивилното население на Украйна с ирански безпилотни самолети. Преди време секретарят на Украинския съвет за национална сигурност Олексий Данилов загатна, че украинците намират „интересни неща“ от технологична гледна точка в свалените дронове. За това говорят и данни от местния информационен източник „Труха“, според които в друг вид ирански дрон – Mohajer-6, е била открита оптика, произведена от израелската компания Ophir Optronics Solutions.
Що се отнася до Шахид-136, той се произвежда от Иранската авиационна промишлена компания (HESA). Теглото на дрона е около 200 килограма, 40 от които са в бойната част. Взривният заряд и оптиката за точна атака са разположени в предната част на дрона. Камикадзетата се изстрелват от камиони със залпов огън и могат да летят със скорост над 185 км/ч. Руската армия преименува безпилотния самолет на Геран-2, за да прикрие иранския произход на това оръжие.
Още: ЕП с резолюция: Лукашенко е диктатор, изборите в Беларус няма да го направят легитимен президент
Украинските разузнавачи разглобяват внимателно сваления Шахид-136 и установяват, че почти всички компоненти, както и при другите ирански безпилотни самолети, са с американски или европейски произход. Единствената част, която е местно производство, е двигателят.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски за териториалните амбиции на Тръмп: "Ако са за сметка на Русия, защо не?"
Още: Съдебна победа за принц Хари и извинение от медиите на Рупърт Мърдок
„Пълнежът“ на Шахид-136, както го описват от „Trap Aggressor“, се състои изцяло от чуждестранни компоненти. Украинските шпиони успяват да идентифицират повече от 30 европейски и американски компании. Повечето от детайлите са от САЩ. Сервозадвижването е от американската Hitec USA Group, захранващите елементи - от японската Panasonic, керамичната антена - от канадската Tallisman. Контролното табло е сглобено от японски и американски части. Захранващата платка пък е от немски и китайски елементи. Блокът за управление е на руския завод "Западприбор".
Платките, процесорите за цифрови сигнали, приемо-предавателите, драйверите и приемниците са произведени от печално известната компания Texas Instruments, която продължи да работи в Русия след анексирането на Крим и руската агресия в Донбас през 2014 г. Миналия месец, след излизането на материала на „Trap Aggressor“ за руските ракети „Искандер“, който разкри и подробности за тяхното производство, Texas Instruments най-накрая успя да отговори на въпроса дали продължава да търгува с Руската федерация. Компанията заяви, че не доставя нищо директно на руския пазар.
Texas Instruments дори обеща да премахне от своя уебсайт всички препратки към Русия - адрес на московския клон и телефонен номер. Но не всичко беше изтрито. Вместо това компанията добави: "Ако имате нужда да се свържете с нас в държава, която не е посочена по-горе, моля, свържете се с нашия център за поддръжка на клиенти".
Още: Русия използва нов дрон-камикадзе в Украйна (ВИДЕО)
Украинското разузнаване идентифицира и украински части в дрона - електрически релета, произведени от Харковския държавен завод "Радиореле".
Понастоящем предприятието "Радиореле" е подчинено на Държавния фонд за собственост на Украйна. През 2020 г., поради неефективно управление, то е обявено за приватизация. До момента обаче не е намерен инвеститор, а директорът Анатолий Донец, който е начело от 2007 г., продължава да управлява нерентабилния актив. През 2020 г. в интервю пред местни журналисти Донец се оплаква, че още през 2016 г. са загубили най-големия си пазар за продажби - Русия.
„По този начин той всъщност потвърждава, че до този момент украинското държавно дружество е осъществявало търговия със страната агресор. И по този начин вероятно украински части са се озовали в иранските оръжия, които сега разрушават нашите градове и убиват цивилни граждани“, казват от проекта „Trap Aggressor“.
Компанията производител на Шахид-136 е иранската Oje Parvaz Mado Nafar Company (MADO). Специализирана е в производството на компоненти за безпилотни летателни апарати, както и във вноса и износа на търговски стоки. Според Министерството на финансите на САЩ MADO е закупила двигатели за дронове за организации, свързани с Корпуса на гвардейците на ислямската революция (КГИР). На 29 октомври 2021 г. финансовото министерство във Вашингтон наложи санкции на дружеството и неговите директори за закупуването на двигатели и части за иранската военна промишленост, като замрази активите му под юрисдикцията на САЩ. Същите санкции се прилагат спрямо чуждестранни страни, които улесняват трансакциите на организацията или ѝ помагат по друг начин.
Преди дни САЩ наложиха санкции на още няколко компании, които според тях участват в производството и доставките на ирански дронове за Русия, използвани за нападения срещу цивилни цели в Украйна. Под наказателните мерки попадна и центърът за изследвания „Шахид авиейшън индъстрис“, който се смята, че стои зад проектирането и производството на безпилотните апарати.
Експерти от Независимата антикорупционна комисия са изпратили повече от 35 писма до всички компании, чиито данни са открити в иранските дронове. До момента са получени само 3 отговора. Адвокатът на комисията разкрива, че в отговорите присъстват предимно оправдания и обещания, че се предприемат мерки.
Вижте цялото разследване на „Trap Aggressor“: