Над 70% от територията на Кипър са застрашени да се превърнат в пустинна зона до 2050 г., при 57% през 2008 г., алармират учени от Кипърския институт, цитирани от БНР. Най-големият научно-изследователски център в страната участва в международен проект, чиято цел е подобряване на живота в средиземноморските райони чрез опазване и възстановяване на агро- и екосистемите в тях.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Кипър е особено уязвим поради своето географско местоположение и климатичните промени.
Островът и по-широкият район на Източното Средиземноморие се затоплят много по-бързо от средното за света, като се очаква допълнително намаляване на дъждовните дни и количествата на валежите, както и удължаване на сухия сезон на годината с 1 до 2 месеца, каза д-р Христос Зумидис от Центъра за енергетика, околна среда и водни ресурси на Кипърския институт.
ОЩЕ: Първи жеги в Кипър, температурите достигат до 37 градуса
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Двата най-рискови фактори за превръщането на райони на острова в пустиня са намаляването на водните ресурси и ерозията на почвите, засилени не само от климатичните промени, но и от стопанската дейност, посочи изследователят.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Разработването на нови решения и иновативни практики, с които да се намалят рисковете и да се засили устойчивостта на агросистемите, е целта на международен изследователски проект REACT4MED с участието на Кипърския институт.
Той се състои от 11 партньори - университети, изследователски институти, малки и средни предприятия, от Европа, Африка и Близкия изток, и се финансира от програмата "Хоризонт Европа".