Главната международна жп гара на Брюксел е адска дупка. Просто попитайте хората, които работят там.
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Въпреки засиленото полицейско присъствие в Brussels Midi – портата на Белгия към Европа – престъпността е широко разпространена, като скорошните стрелби и намушквания карат пътниците, служителите и собствениците на фирми в района да се страхуват за живота си, пише в свой репортаж от белгийската столица POLITICO.
Още: Престрелка в Брюксел, има убити и ранени
„Това е най-лошото място, на което някога съм работил“, каза служител в магазин за сладкарски изделия в Брюксел Миди. „Бил съм из цяла Европа и това е най-лошата станция.“
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Само тази година се случиха няколко кървави инцидента около гарата. През април човек беше намушкан в метростанцията; докато през юни двама души загинаха при стрелба в близкото кафене. През август един човек беше ранен при друга стрелба, близо до отсрещния изход на гарата. И това е без да споменаваме за наркотиците, кражбите от магазините и сблъсъците между бандите.
Още: Сърбия в центъра на прокси войната между Изтока и Запада: Какво всъщност иска Белград?
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
„Ситуацията е драматична“, призна кметът на Брюксел Филип Клоуз пред POLITICO. „Това е най-големият проблем в Белгия: всички казват, че това не е моя отговорност“, добави той.
POLITICO разговаря с властите за проблемната станция, а също и с няколко собственици и служители на фирми в и около Brussels Midi за техния опит с престъпността в района. И докато работниците критикуваха правоохранителните органи и политиците, че не присъстват или не правят достатъчно за борба с проблема, властите се обвиняваха взаимно за пропуските в сигурността.
"Не искам да умра тук"
Около 1:30 през нощта през юни Карим, собственик на ресторант извън жп гарата, се готвел да спусне капаците на заведението си, когато чул стрелба и хора, които крещели. Той веднага изтичал на улицата, за да открие, че четирима души са били застреляни пред Café Taverne Astoria, разположено на улица зад неговия ресторант. Двама души са загинали, а двама са тежко ранени, съобщиха местни медии. „Беше шокиращо“, каза той, „но не и изненадващо.“
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
За Карим насилието около гарата е достигнало точката на кипене. Ако ситуацията не се подобри, каза той, ще продаде и премести бизнеса си другаде. „Не ме е страх да умра, но не искам да умра тук“, добави той.
Още: Заради мигрантите: Германия въвежда временен контрол на всички сухопътни граници
Карим, както и други, с които POLITICO разговаря, не са нови за местопрестъпленията и полицейските ленти около Миди. Повечето хора, като се позоваха на опасения относно ситуацията със сигурността, отказаха да говорят в протокола или поискаха анонимност.
Служителят на сладкарницата каза, че е бил свидетел на всичко - от битки с ножове до "много, много" кражби. За един ден шестима души влязоха в магазина и откраднаха артикули от рафтовете, каза той. Кражбите от магазини се случват толкова често, че той вече не си прави труда да докладва на властите. „Какво ще правят?“ каза той, свивайки рамене. „Законите в Белгия всъщност не са закони.“
Още: Нова и опасна тактика: Трафикантите изхвърлят мигрантите в Егейско море
Според Кристоф Вандевивер, професор по криминология в университета в Гент, нивата на престъпност във и около гарите са високи поради големия брой хора на място и високото ниво на анонимност. „Когато има твърде много хора по улиците, никой не се чувства склонен или отговорен да се намеси, когато нещо се случва“, казва той.
Престъпната вълна в Брюксел е толкова сериозна, че дори привлече кралското внимание. Кралят на Белгия изрази загриженост по време на посещение в Европол, правоприлагащата агенция на ЕС, през февруари. Свързван с POLITICO говорител на краля каза, че той „винаги е бил загрижен за обществените предизвикателства в Белгия“.
Още: Орбан заплашва да праща мигранти директно към Брюксел заради тежки санкции на ЕС
Около 3500 престъпления са били извършвани в Миди всяка година между 2018 г. и 2022 г., според данни, публикувани миналата година - най-често срещаните са кражби, изнудване и престъпления, свързани с наркотици. Това е почти толкова, колкото на всички станции в общо 13 фламандски града взети заедно.
Ситуацията достигна кризисна точка миналата година, след като POLITICO и други медии подчертаха проблемите, което накара министъра на вътрешните работи да стартира план за действие за справяне с „неприятностите, престъпността и лошите хигиенни условия“ в транспортния център. Сред препоръките на плана беше по-голямо полицейско присъствие, включително нов специален полицейски участък, както и по-добро осветление и Wi-Fi горещи точки.
Обещаният полицейски участък остава химера
Една година по-късно обаче ситуацията не се е подобрила. Обещаното полицейско бюро все още не е отворено и престъпността все още е крещяща. Полицейската зона Миди, отговаряща за района около гарата, и министерството на вътрешните работи не отговориха на искането на POLITICO за статистика за престъпността в Миди за 2023 г. и 2024 г. Но статистиката за целия Брюксел, публикувана за 2023 г., показа, че нивото на престъпността в града се е увеличило с 3 процента, докато то отбелязва рязък спад във Фландрия (спад от 42 процента) и Валония (52 процента).
Говорителят на Националната железопътна компания на Белгия (SNCB) Том Гийом каза, че ситуацията в Brussels Midi е „сложна“. „Предизвикателствата са много и включват различни играчи със споделени отговорности“, каза той пред POLITICO.
Още: Белгия няма да легализира наркотиците
Той каза, че компания SNCB, която притежава гарата, е извършила поредица от действия за подобряване на безопасността на пътниците и служителите на гарата, като например подобряване на осветлението във и около сградата. „Ние също извършваме редовни операции по почистване във и около гарата. Тези две действия спомагат за подобряване на чистотата на помещенията и чувството за сигурност на пътниците“, каза той.
В хотел близо до Миди рецепционистката просто се засмя, когато POLITICO попита дали престъпността нараства. „Каква престъпност?“, саркастично отвърна служителят. Служител в гарата каза, че е бил изрично инструктиран да не говори за „ситуацията“, добавяйки, че ще бъде уволнен, ако го направи.
Служителите и собствениците на фирми, с които POLITICO разговаря, се оплакваха, че когато полицията арестува заподозрени, те са освобождавани толкова бързо, че още същия ден отново се озовават в участъка.
„Няма ден, в който нещо да не се случва тук“, каза собственикът на ресторант Карим. Той обясни, че е загубил клиенти от услуги за доставка като Uber Eats, тъй като те вече не искат да посещават района лично. Властите често не помагаха, добави той. Няколко седмици преди това той станал свидетел на сбиване с ножове и се обадил три пъти в полицията, но според него те така и не пристигнали. „Във всеки град с гара има престъпност, но тук е най-лошо“, каза той.
Прехвърляне на отговорността
Гара Midi се намира на пресечната точка на три общини от столичния район на Брюксел – Сен Жил, Андерлехт и град Брюксел. Това означава, че управлението на района изисква координация между тези три общини.
Това никога не е било силната страна на Белгия. „Това разпределение на отговорностите може да направи справянето с проблемите предизвикателство“, каза професорът по криминология Вандевивер, добавяйки, че „никой не се чувства отговорен“.
Кметът на град Брюксел Клоуз обвини бездействието на федералното правителство и липсата на интерес към инвестиране на пари в Брюксел. „Понякога е по-ефективно да се намерят малко пари, за да се помогне на Антверпен, отколкото на Брюксел“, каза той.
Още: Гарата в Брюксел - свърталище на престъпност
Коментирайки плана за действие, предложен от вътрешния министър миналата година, Клоуз каза: „Те решиха преди една година да открият комисариат, полицейско бюро в гарата. Не е така. Да отворите полицейско бюро не е толкова трудно. Не ти трябва една година“, въздъхна той.
Гийом, говорителят на SNCB, каза: „Полицейски участък скоро ще отвори врати в сградата Bruxelles-Midi. Откриването на тази станция ще подобри видимостта на полицейските сили в района“ Попитан по имейл кога се очаква да отвори полицейското управление, Гийом отговори: „За съжаление, точната дата все още не е известна...“
Ник Гизелинк, говорител на министъра на вътрешните работи Верлинден, каза пред POLITICO, че първоначалният отговор от различни заинтересовани страни на предложения план за действие е бил много слаб. „Не дойде отговор за справяне с различните явления в и около станциите... тъй като не беше възможно да се съберат всички услуги и партньори“, каза той.
"Някой да направи нещо... каквото и да е"
Според Клоуз трафикът на наркотици, идващ в Белгия от пристанището на Антверпен и преминаващ през гара Миди, е един от най-големите проблеми. Той предложи правителството да инвестира повече във федералната полиция, защото „хората са тези, които също могат да извършват всички разследвания, всички действия в цялата страна, не само в конкретна зона“.
Кабинетът на вътрешния министър каза, че вече настоява за справяне с престъпността, основана на наркотици. „Министър Верлинден превърна войната срещу наркотиците в острието на миналия законодателен орган, както на национално, така и на международно ниво“, каза Гизелинк, обяснявайки, че вътрешният министър е отпуснал средства както във федералната, така и в железопътната полиция „за укрепване на сигурността“.
Според професора по криминология Вандевивер, ефективна мярка за намаляване на престъпността на гарите би била да се засили полицейското присъствие в часовете, когато е най-вероятно да се случат престъпления. Служителят в сладкарницата предложи да се направи по-трудно влизането в гарата, като например да се изисква пътуващите първо да закупят и сканират билет. „Вярвам, че има решения, но някой трябва да се намеси и да ги накара да работят“, каза той.