Доналд Тръмп, който спечели изборите в САЩ на 5 ноември, 2024 година, става президент за втори път след четиригодишно прекъсване. Може да се каже, че вторият мандат на Тръмп ще бъде по-суров и по-трудно предвидим от първия, прогнозира турското издание Evrensel. Поради тази причина, особено в Европа, се очакваше с нетърпение кои укази Тръмп ще подпише първи, след като поеме президентския пост.
По време на предизборната си кампания Тръмп обяви, че един от първите му укази ще бъде за повишаване на митата. Той каза, че ще наложи 60% данък върху стоките, идващи от Китай, и 20% данък върху стоките, идващи от съседните страни Канада и Мексико. Има страх, че тези 20% ще важат и за европейски стоки. Още: 24 часа след клетвата: Ударно ново начало за Тръмп - колко указа издаде и какви са реформите? (СНИМКИ)
Икономическата битка за надмощие
Може да се каже, че истинските победители от затварянето на американския пазар за чужди стоки и монополи ще бъдат американските монополи. За тази цел Тръмп обяви през седмицата преди да встъпи в длъжност, че незабавно ще бъде създадена нова федерална агенция, наречена "Служба за външни приходи", която да събира мита и други приходи. Това означава, че ще осигури бързо нейното функционално навлизане, за да защити националния пазар от чужди монополи.
Въпреки че Китай привлича вниманието във видимата част от митата на Тръмп, Германия също е една от страните, която ще бъде сериозно засегната. В анализ, написан от Александър Хагелюкен и Ан-Катрин Незик в Süddeutsche Zeitung на 14 януари, се казва, че митата на Тръмп ще доведат до уволнението на 300 000 души в Германия, защото САЩ бяха страната, която се класира на първо място за Германия през 2023 г. по отношение на износа. Експортът от 157 милиарда евро е най-високият за последните 20 години. В сравнение с вноса, Съединените щати имат търговски дефицит от 69,3 милиарда евро спрямо Германия през 2023 г. Основните неща, които Германия продава на САЩ, са фармацевтични продукти и машини. Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Уволнението на 300 000 души е валидно от гледна точка на прякото въздействие. Когато към това се добави непряко взаимодействие, се изчислява, че броят на работните места, които ще бъдат засегнати от митническата политика на Тръмп, ще бъде 1,5 милиона. Митата могат тежко да засегнат германската икономика, която и без това е в рецесия от две години.
Това, което се има предвид под непряко взаимодействие, е, че поради затварянето на американския пазар основната цел на китайските монополи ще бъде европейският пазар. Вече се съобщава, че германските производители ще имат трудности да се конкурират с китайските по отношение на разходите. За да се предотврати това, един от възможните варианти е Европа да въведе мита в същия размер, определен от САЩ за следващия период. Още: Тръмп е наредил на пратеника си в Украйна да приключи войната за 100 дни
В обобщение, на икономическия фронт втората ера на Тръмп ще бъде период, в който пазарните и търговските войни ще се засилят.
Политическата гледна точка
В политически план напрежението, поляризацията и непредсказуемостта ще се ускорят. Основните неща, които трябва да се направят, е да се заставят европейските страни да поемат отговорност за помощта във войната в Украйна, да повишат границата от 2% за военни разходи, определена от НАТО, и да засилят действията си по изолиране на Китай икономически и военно.
Европа ще бъде драматично засегната от мерките и е наясно с това. По различни поводи е заявявано, че основната невидима цел на Тръмп е да раздели и отслаби ЕС. Например германският външен министър Аналена Бербок казва: "Отговорът на политиката (на Тръмп) "Америка на първо място" трябва да бъде "Обединена Европа". Сега широко се припомня, че напредъкът в европейската интеграция често се постига по време на кризи. Европа ще остане заедно, защото трябва. Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Заслужава да се отбележи наблюдението, направено от Клайн-Брокхоф: "Никой не трябва да си прави илюзии относно степента на опасността, която очаква Германия и цяла Европа. Америка не само се връща към национализма и изолационизма, но и навлиза в непредсказуемостта".
Счита се, че скорошните намеси на Тръмп и Илон Мъск в европейската вътрешна политика, като се започне от Германия и с подкрепата им за крайната десница там, ще доведат ЕС към разделение по три основни оси през следващите четири години.
В първата група са тези, които въпреки всичко ще застанат до САЩ. Главни сред тях ще бъдат Полша и балтийските страни, които са изправени пред руската заплаха. Германия също е включена в тази група, защото страната беше в орбитата на САЩ с войната в Украйна.
Във втората група ще има държави, управлявани от политически и идеологически лидери, съобразени с Тръмп. Най-важните от тях ще бъдат Унгария и Италия, където крайната десница е силна. Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
В третата група са тези, които искат да действат отделно от САЩ и Тръмп. Франция води тази група засега. Възможно е тя, която все още е слаба, да се засили поради безразсъдната политика, която се очаква да следва Тръмп.
Следващите четири години, в които много политически баланси ще бъдат прекроени и ускорени, също показват, че Тръмп и неговият екип ще следват агресивна и прагматична икономическа, политическа и военна линия във всяко отношение, основана на интересите на САЩ и изтикване на интересите на съюзниците на заден план, пише Evrensel.
По тази причина ще назреят условията за социален гняв и реакция срещу Америка сред хората по света, като се започне от Европа. Защото ще се види по-ясно и по-ярко, че основните приоритети за САЩ са собствените им интереси. Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана
Превод: Ганчо Каменарски