Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Турция прояви желание да работи за безвизов режим с ЕС

05 февруари 2018, 16:20 часа • 1262 прочитания

Антитерористичните закони на Турция могат да бъдат променени предвид факта, че страната постепенно се справя с последиците от неуспешния преврат отпреди две години. Това каза турският посланик към ЕС Фарук Каймакчъ.

"Сега нещата се успокояват, разследванията за участието в преврата приключват, на практика всеки е проверен – кой може да е гюленист и кой не. Либерализацията на визовия режим не е непостижима цел. Постигна го Украйна, постигна го Грузия, защо да не го постигне и Турция? Няма да е трудно за нас", изрази увереност Каймакчъ на среща с медии в Брюксел, пише EUObserver.

От гледна точка на ЕС, Турция трябва да изпълни 72 задължителни изисквания, за да има либерализиран визов режим за гражданите ѝ на европейска територия. По информация от 2016 година, която е актуална и сега, не са изпълнени 7 ключови изисквания:

1. Да се подобрят биометричните паспорти на турските граждани съгласно изискванията за сигурност на ЕС.

2. Да се изпълнят всички условия по миграционното споразумение за реадмисия, включително що се отнася до реадмисия при граждани на трети страни.

3. Да се вземат адекватни мерки за предотвратяване на корупция

4. Да се приеме законодателство, което да отговаря на стандартите на ЕС за защита на личните данни и личната информация.

5. Да има действащо оперативно сътрудничество между турските служби и Европол

6. Да има ефективно юридическо сътрудничество по криминални въпроси между всички страни-членки на ЕС и Турция.

7. Да се ревизира турското антитерористично законодателство, като дефиницията за тероризъм в Турция да отговаря на тази на ЕС. Припомняме, че в това отношение Турция разшири много правомощията на изпълнителните си органи след опита за преврат през лятото на 2016 година.

Въпросът със свободния визов режим беше повдигнат в светлината на нова среща между ЕС и Турция през тази година. Тепърва такава трябва да бъде уредена. Турция вече иска още 3 млрд. евро по споразумението за миграцията, което сключи с ЕС в разгара на бежанската криза. По това споразумение ЕС пое ангажимент да плати общо 3 млрд. евро, докато Анкара иска още 3 млрд.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес