Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Турция може да пусне Швеция в НАТО до средата на юли

20 март 2023, 14:00 часа • 1959 прочитания

Турция може да одобри кандидатурата на Швеция за членство в НАТО преди срещата на върха на Алианса в литовската столица Вилнюс, планирана за 11-12 юли 2023 г.

Още: Сириец на 19 години е заподозреният за нападението в Берлин

Още: Папа Франциск няма да води неделната служба за втора поредна седмица

Това обяви турският външен министър Мевлют Чавушоглу дни след като стана ясно, че Анкара е готова да вдигне ветото над Финландия, но не и над скандинавската ѝ съседка.

Още: WSJ: Путин може да прилъже Тръмп да си поделят Украйна и засилва военните връзки с Китай

Още: Мъск изнудва Киев със Starlink. Европа с още по-голям военен пакет, Украйна показа нова ракета-дрон (ОБЗОР-ВИДЕО)

Протоколът за присъединяване на Финландия към НАТО е внесен в председателството на Великото национално събрание (парламента) на Турция и ратификацията му скоро ще бъде разгледана. 

Преди дни турският президент Реджеп Ердоган каза, че Швеция не е изпълнила поетите ангажименти спрямо Турция и затова парламентът в Анкара няма да гласува по кандидатурата на Стокхолм за НАТО „засега“.

Още: Избори: Комунизмът в Германия тръгна напред срещу "Алтернатива за Германия"

Още: Кипър продължава да е в плен на студа

Влизането на скандинавските държави в Алианса трябва да бъде одобрено от всички 30 негови членове. Процесът обаче бе блокиран от Турция и Унгария – само техните парламенти не са се задействали.

Разговорите за членството на двете страни бяха прекъснати през януари след протест на Анкара срещу изгарянето на Корана в Стокхолм от страна на датския екстремист Расмус Палудан. През март преговорите бяха възобновени. Още преди седмици обаче президентът Реджеп Ердоган посочи, че ще одобри за членство в НАТО само Финландия.

Още: Тръмп все повече се облизва за богатствата на Украйна, скоро очаква споразумение

Още: Великобритания готви нов пакет от военна помощ за Украйна

Миналата година Швеция и Финландия подадоха молба за присъединяване към трансатлантическия отбранителен пакт след нахлуването на Русия в Украйна, но се сблъскаха с неочаквани възражения от страна на Турция. Анкара твърди, че Стокхолм е укривал хора, които турските власти смятат за членове на терористични групировки. Става въпрос за членове на Кюрдската работническа партия (ПКК).

Швеция дори внесе нов законопроект за борба с тероризма - с надеждата да убеди Турция да вдигне ветото. Наскоро Стокхолм заяви, че най-вероятно Хелзинки ще се отдели от Швеция и Финландия ще влезе първа в НАТО.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес