Турция ще започне да добива петрол и газ близо до Кипър през следващите дни. Това обяви министърът на външните работи на страната Мевлют Чавушоглу, съобщава електронното издание на атинския вестник Kathimerini.
Още: Виталий Кличко: Може да се наложи временно да се откажем от територии
Още: Сбогом, ЕС? Сърбия официално празнува 9 май заедно с Русия
Медията подчертава, че този ход може да предизвика напрежение със съседните на Турция Кипър и Гърция.
Турция и международно признатото правителство на Гърция имат припокриващи се претенции за юрисдикция за проучвания на нефт и газ в Източното Средиземноморие, регион, за който се смята, че е богат на залежи на тези природни ресурси.
„В следващите дни ще започнем да пробиваме с два кораба около Кипър“, заяви Чавушоглу в реч на бизнес конференция в провинция Айдън в Западна Турция.
Още: Първа информация за срещата между Путин и Уиткоф: Има ли резултат? (ВИДЕО)
„Нека тези, които идват в региона, както и техните компании, да видят, че нищо не може да се направи в този регион без нас. Нищо не може да се направи в Средиземноморието без Турция, няма да позволим това”, увери първият дипломат на Анкара.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия обвини Украйна за убийството на генерал край Москва
Още: Син на зам.-директор на ЦРУ е убит като наемник на Путин в Украйна
Турция стартира първата си проучвателна мисия с кораба „Фатих“ през октомври миналата година. Втори кораб, който трябваше да оперира в Черно море, бе отклонен към района на Кипър.
Севернокипърската турска република, подкрепяна от Анкара, твърди, че всяко офшорно богатство принадлежи и на нея, като партньор в създаването на Република Кипър през 1960 година.
Островът е разделен през 1974 г. Безбройните миротворчески усилия се провалиха, а офшорното богатство все повече усложнява преговорите за обединяване на Кипър.
Още: Кариерно израстване: Ръководителят на групата за отравянето на Навални получи повишение
Още: Убийството на руския генерал в Подмосковието - отмъщение на Украйна за Суми? (СНИМКИ)