Мечтата на 48-годишната Лейла Чьоплю за собствена къща в Турция рухва само за минути. Тя е родена в Германия и от 30 години работи в пекарна в град Гелзенкирхен. Съпругът ѝ е от Адъяман - един от най-тежко засегнатите от земетресението градове.
Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)
Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души
Тахсин Чьоплю идва в Германия преди 30 години, след като току-що се е оженил за Лейла. Пред няколко години двамата купуват къща в Адъяман. Подобно на много други турски мигранти в Германия и тяхната мечта е да прекарат старините си в родния си град, близо до семейството. За тази цел заделят и всичките си спестявания.
Но идва шести февруари 2023 година. Къщата им е силно увредена и трябва да бъде съборена. Те вече нямат дом, в който биха могли да се върнат. "Вече не смятаме да се връщаме в родния ми град, за да прекараме там старините си. Нямаме достатъчно пари, за да си купим нова къща. Всичко спестено през годините се стопи", казва Тахсин Чьоплю.
Няма точни данни колко други хора са в същото положение, но определено това не е единственият подобен случай. Турските имигранти в Германия са изправени пред различни трудности - някои от по-възрастните имат остра нужда от наема, който са получавали за къщата си в Турция, за да допълват ниските си пенсии. Други са били напът да изпълнят мечтата си в родината, но тя също се е сринала по време на земетресенията.
Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?
Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки
Имотът в Турция е повече от инвестиция
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: VIP зимнина: Конфитюрът от малини на Меган Маркъл излиза на пазара с цена 14 долара
Още: Кой ще спечели битката за съкровищата на Арктика? Борбата между Китай, САЩ и Русия е с неясен край
За първото поколение турски мигранти в Германия покупката на имот в Турция не е водещ приоритет - за тях най-важното е да могат да подпомагат финансово семейството в родината. Много от т.нар. гастарбайтери изпращат до две трети от доходите си в родината. Плановете им са свързани с максимално скорошно прибиране.
По-късно това се променя. Много турски работници остават в Германия по-дълго от планираното, но си купуват в Турция имоти или земи. Едно проучване сочи, че към 30 процента от турските мигранти в Германия смятат и двете страни за своя родина. Почти половината възприемат Германия за своя родина и също толкова смятат само Турция за свой дом.
"За мен родината е Турция"
Още: Руски стратегически бомбардировач се разби в Сибир, един от летците е загинал (ВИДЕО)
Още: Заради инат: Руската авиация остава трайно... на земята
Семейство Чобан живее в Берлин. Джан е от Антакия - град, който бе почти напълно разрушен от земетресението. 20-годишната им дъщеря им Алисия е родена в Берлин, но въпреки това казва: "За мен родината е Турция - магическо кътче, а не място за прекарване на ваканциите. Там мога да потъна в семейната история - там, където още родителите на моите баба и дядо са отглеждали маслинови дървета, чиито плодове берем и днес."
Родителите на Мария са заминали на работа във Франция, където живеят и днес. Тя е родена там. Родителите на Джан са работили в Германия, това е неговото родно място. Двамата имат къща в селото на Мария Токачлъ и всяко лято се връщат там, за да съберат реколтата от маслините. В този сезон отвсякъде се завръщат семействата, лелите, братовчедите - те оправят къщите, произвеждат зехтин, прибират реколтата и си разказват истории един за друг.
Застраховки няма, помощта е недостатъчна
Къщата на семейство Чобан в Токачлъ почти не е пострадала от земетресението. Те са я предоставили на семейство, което е изгубило всичко. Самите те отново ще се върнат през лятото - тогава ще нощуват при братовчеди.
Жилището им в Антакия обаче е напълно разрушено, а подобно на много други са нямали и застраховка. Джан Чобан обяснява защо: "Малки земетресения са се случвали, но такава катастрофа не сме очаквали. Пък и нито властитие, нито застрахователите са ни предупреждавали за проблема". Сега семейството се надява, че градът скоро ще бъде възстановен.
Същевременно Мария Чобан споделя очакванията си, че мнозина ще си отворят очите покрай предстоящите на 14 май избори в Турция. До момента турците в чужбина бяха твърд електорат на управляващата Партия на справедливостта и развитието. Но след земетресението това вече не е сигурно - много от гласоподавателите в Германия си дадоха сметка колко зле организирана е помощта на президента Ердоган за жертвите от земетресението.
Източник: Дойче веле