Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тръмп стопи "само" с 14 пъти доверието на украинците в Зеленски: Какъв е реалният процент подкрепа?

19 февруари 2025, 12:55 часа • 2222 прочитания

С реални факти ли борави Доналд Тръмп, когато прави гръмките си изказвания по екзистенциални теми като войната в Украйна? Явно не, след като заяви, че украинският президент Володимир Зеленски разполагал с едва 4% подкрепа сред населението, а национално проучване от началото на февруари 2025 г. показва, че този процент всъщност е 14 пъти по-висок - 57 на сто. Именно това отчете Киевският международен институт по социология (KIIS) в изследване за периода 4-9 февруари.

Още: Тръмп: Украйна трябва да проведе избори, Зеленски има само 4% подкрепа (ВИДЕО)

Американският президент заговори за ниска обществена подкрепа за Зеленски, за да прокара тезата си как Украйна трябва да проведе избори. Думите му се доближават до тези на диктатора Владимир Путин, който счита украинския президент за нелегитимен, защото бил извън мандата си. В Конституцията на Украйна ясно се казва, че вот не може да бъде провеждан по време на военно положение, а такова е факт заради войната, която издирваният от съда в Хага диктатор отприщи през февруари 2022 г.

Снимка: Getty Images

Вече се чуват и гласове от различни анализатори, че може би целта на Тръмп е Украйна да има нов президент преди подписването на окончателно мирно споразумение, защото Зеленски не отстъпва пред най-големите искания на САЩ: Зеленски: Защо САЩ и Русия си мислят, че ще приемем ултиматуми, като отказахме в най-трудния момент?

Проучване: какви са реалните нагласи на украинците към Зеленски?

Към общоукраинското проучване на общественото мнение „Омнибус“ Киевският международен институт по социология добави въпрос за доверието в Зеленски. Интервюирани са 1000 респонденти по метода на телефонно интервю - въз основа на случайна извадка от мобилни телефонни номера (със случайно генериране на телефонните номера и последващо статистическо претегляне) във всички региони на Украйна без окупираните от Русия земи. Проучването е проведено с пълнолетни граждани на Украйна, които живеят на територията на страната, контролирана от правителството в Киев. В извадката не са включени жители на територии, които временно не се контролират от украинските власти (в същото време някои от респондентите са вътрешно разселени лица, които са се преместили от окупираните територии). В изследването не участват граждани, които са напуснали чужбина след 24 февруари 2022 г.

Още: Ердоган към Зеленски: Ще окажем цялата си подкрепа на преговорите за траен мир

При нормални обстоятелства статистическата грешка на такава извадка не надвишава 4,1% за показатели, близки до 50%, 3,5 % за показатели, близки до 25%, 2,5 % за показатели, близки до 10%, и 1,8% за показатели, близки до 5%. В условията на война към посочената формална грешка се добавя и известно систематично отклонение, уточняват от института.

Снимка: Getty Images

Още: Офертата на Тръмп - икономическа колонизация на Украйна

"Украйна е изправена пред сериозни предизвикателства, по-специално поради международното положение и отношенията със съюзническите партньори. Част от тях са свързани с обсъждането на „легитимността“ на президента на Украйна, а в медиите може да се види информация, че това би могло да бъде един от компонентите на евентуални „мирни планове“ (например провеждане на избори и след това определяне на параметрите на споразуменията). Въпреки че в същото време мнозинството в украинското общество продължава да се придържа към мнението, че избори трябва да се проведат след войната, а приоритет е укрепването на отбранителната способност (...) Надяваме се тази информация ще бъде правилно използвана, когато се обсъждат въпросите за „легитимността“ и „изборите“", посочват от Киевския международен институт по социология.

Към първата половина на февруари 2025 г. 57% от украинците имат доверие на президента Володимир Зеленски, а 37% не му се доверяват. С какво предимство Зеленски спечели изборите през 2019 година - припомнете си:

Подобрение

Освен това показателите за доверие са се подобрили леко в сравнение с последното проучване през декември 2024 г., когато 52% му се доверяват, а 39% не му се доверяват.

През 2022 г. доверието в Зеленски е цели 90% срещу 7% недоверие, година по-късно е измерен резултат от 77% доверие срещу 22% недоверие, а в продължение на 2024 г. процентите на доверие падат постепенно от 64 на 52.

Още: Тръмп: Не украинците, а аз съм разочарован. Те имаха 3 години да решат войната

Снимка: Getty Images

Президентът на Украйна запазва доста високо ниво на доверие в обществото и освен това запазва легитимността си, отчитат от института.

"Ако някои международни партньори и съюзници се притесняват за легитимността на президента в контекста на евентуални мирни преговори и смятат за уместно да настояват за провеждане на избори, то, от гледна точка на самите украински граждани, в това няма никакви проблеми. Настоящият президент и властите са напълно легитимни да водят сложни преговори, а избори трябва да се проведат след края на войната и поне след като Украйна получи надеждни гаранции за сигурност", отчитат авторите на проучването.

Още: "Тръмп дрънка глупости за Украйна": Част от Европа мисли за войници, шанс за Китай (ОБЗОР - ВИДЕО)

Реакцията на Зеленски

„Тази сутрин KIIS публикува проучване, според която 57% от анкетираните имат доверие в мен. Така че, ако някой иска да ме замени точно сега - няма да се получи“, заяви Зеленски на 19 февруари. Президентът на Украйна добави, че дезинформацията за 4% доверие в него идва от Русия, която разпространява този наратив сред американците.

Отделно, в интервю за ARD, Зеленски намекна, че няма да се оттегли от президентския пост, докато Украйна не бъде приета в ЕС и НАТО. „Готов съм да направя всичко за мира в Украйна. Разбира се, Русия иска да се отърве от мен. Може би не физически, както се опитаха да направят в началото на войната, но политически. Аз съм много неудобен човек за Путин. Ние се познаваме. Ако утре Украйна бъде приета в ЕС и НАТО, аз вече няма да съм нужен. Но докато това се случи, ще защитавам страната си“, каза той. Също така заяви, че „победата на Украйна без подкрепата на САЩ определено няма да се случи, но и Путин няма да може да ни окупира“.

Още: "Мирът дори не се вижда на хоризонта": Кулеба анализира ходовете на Тръмп, Ванс, Путин и Зеленски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес