Победата на Доналд Тръмп в президентските избори в САЩ вече отеква и много бързо предизвика раздвижване на пластовете специално по отношение на войната в Украйна.
Още: Зеленски: Тръмп може да спре Путин, той е силен и непредсказуем
Още: Арестуван и осъден условно: Холивудски актьор в челен сблъсък с полицията в Атина
Сегашният американски президент Джо Байдън, който остава на власт почти до края на януари, 2025 година, планира да побърза и да отпусне още американска военна помощ на стойност 6 млрд. долара за Украйна. Това е неразпределеното досега от голямата рамка от малко над 60 млрд. долара, която беше приета от Конгреса на САЩ през пролетта на 2024 година: Над 60 млрд. долара: Ново оръжие от САЩ за Украйна
Според материал на Politico, в който са цитирани два източника от администрацията на Байдън, това е единственият сигурен начин Украйна да получи още американско оръжие поне за известно време. Само че има множество проблеми дори пред този вариант – обикновено отнема месеци даден пакет военна помощ да стигне до Украйна, а няма толкова време преди администрацията на Тръмп да встъпи в длъжност и евентуално да се намеси. Отделно, САЩ може бързо да прави оръжие, което държи в резерв, а не такова, което тепърва ще се произвежда и произвежда – в рамките за военна помощ за Украйна вече са сключени договори и за втората опция. Накратко – ако искаш да помогнеш повече, бъркаш в резерва, а не разчиташ само на това, което се произвежда за някакъв кратък период от време.
От 6-те млрд. долара, които остават по рамката от малко над 60 млрд. долара американска военна помощ за Украйна, 4,3 млрд. долара са за оръжия от американския резерв, 2,1 млрд. долара са за договори за бъдещо производство на оръжия за Украйна. На Украйна е ясно, че оръжия ѝ трябват възможно най-бързо – наскоро Тайван, с одобрението на САЩ, прехвърли ПВО системи MIM-23 Hawk, но през посредник, по думите на Тони Ху, бивш представител на Raytheon.
Още: Фицо: Словакия ще намали помощта за бежанците от Украйна
Още: Рекорд: Канарските острови са приели 46 843 мигранти през 2024 г.
В крайна сметка, говорителят на Пентагона Сабрина Сингх потвърди информацията, че администрацията на Байдън ще пусне до края на официалния си мандат 6-те млрд. долара към Украйна.
Тръмп ще спре войната в Украйна - чакаме
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Марчел Чолаку: Румъния в Шенген ще донесе на икономиката ни масивния импулс, от който имаме нужда
Още: Украйна обяви кой е бил най-големият финансов донор на страната през 2024 г.
"Първото нещо, което Тръмп ще направи, е да спре военната помощ за Украйна. Очаквам да направи голямо шоу от това. Ще каже, че си е спазил обещанието да спре войната", коментира пред Politico Джим Таунсенд, бивш висш американски служител в президентската администрация на САЩ с ресор връзки с НАТО: Тръмп и златният век: Утре спира войната в Украйна. Или вдругиден най-късно
Освен това, неясно е какво ще стане с поемането на до 20 млрд. долара помощ от САЩ по схемата със заеми, гарантирани от печалбата от замразени руски активи: Решено и уточнено: 50 млрд. долара от парите на Путинова Русия отиват за Украйна
Доналд Тръмп няма и не е одобрил план в детайли как ще спре войната в Украйна. На фона на популистки обяснения как САЩ трябва да прилагат външна политика на респект и същевременно тя да е в американския национален интерес (а когато американският интерес се сблъска с другия/другите, какво става) от Джей Ди Ванс, вицепрезидента на Тръмп, The Wall Street Journal публикува доста поучителен материал. Всеки, дори от най-близкия кръг на Тръмп, който казва, че има по-детайлен план как да приключи с войната в Украйна, не разбира, че Тръмп сам си решава, казва бивш негов съветник по националната сигурност пред The Wall Street Journal. Медията пише, че хора като Майк Помпео, държавен секретар на САЩ по времето на първия мандат на Тръмп, ще го убеждават да търси решение на войната в Украйна, което да не облагодетелства явно издирвания от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин. Други, като Ричард Гренел, който е сочен за фаворит за нов държавен секретар на САЩ, ще гледат да изпълнят обещанието на Тръмп да спре войната независимо при какви условия – т.е. най-вероятно САЩ на Тръмп ще стигнат до решение, устройващо Кремъл, което ще наложат от позицията на силата на Украйна:
Още: Bruegel: Русия е вторият най-голям доставчик на газ за ЕС през 2024 г.
Още: Недостигът на енергия спира почти цялото производство в Приднестровието
President-elect Donald Trump's Vice President JD Vance:
— Clash Report (@clashreport) November 6, 2024
We have built a foreign policy of hectoring, moralizing, and lecturing countries that don’t want anything to do with it.
The Chinese have a foreign policy of building roads and bridges and feeding poor people. pic.twitter.com/y7fPPkweiT
Отправна точка при всички случаи, според The Wall Street Journal, ще е да започнат мирни преговори веднага – което означава най-вероятно замразяване на войната, а не постигане на устойчив мир. Съответно, сигурни гаранции, че Путин ще тръгне пак напред, след като се възстанови от загубите си и се подготви далеч по-добре от досега, няма да има. Една от идеите на кръговете около Тръмп е Украйна да обещае, че няма да влиза в НАТО поне 20 години, а САЩ ще продължават да ѝ доставят оръжия без ограничения. При този план, ще има и демилитаризирана зона от около 2000 километра – само че кой ще осигурява демилитаризирането ѝ остава неясно, нямало да са американски войници, нямало и да са сините каски на ООН, защото САЩ дават пари за тяхното съществуване.
По-рано тази година Кийт Келог и Фред Флейц, които служиха в първата администрация на Тръмп, вече му изготвиха проектоплан, според който САЩ спират да дават оръжия на Украйна, докато Киев не се съгласи да започне преговори с Кремъл за мир. Така за Украйна ще остане само дипломацията, за да си върне окупирани от руснаците земи – колко струва това без Руската федерация да е реално притисната от позиция на сила, Путин отдавна изясни: Путин: Преговори ще има само когато не остане и един украински войник в ДНР, ЛНР, Запорожието и Херсонска област (ВИДЕО)
Че като нищо се отива на вариант от страна на Тръмп притискаме Украйна, защото можем по-ефективно да го сторим, загатва и сенатор Марко Рубио, републиканец и зам.-председател на сенатската комисия по разузнаването. В интервю за NBC той обясни как Украйна била много смела и силна, но в сегашния вариант САЩ само давали пари да се запазва "статукво на войната", а трябвало да се сложи край.
Още: Все повече пари за война: И на Запад, и от Русия (ОБЗОР - ВИДЕО)
Какво ще направи Тръмп си остава неясно – ясно е обаче, че Путинова Русия с всякакви средства продължава трета година да се мъчи да подчини Украйна. Зловещите примери вече са толкова много, че се превръщат в рутинно ежедневие и трудно правят впечатление, независимо от жестокостта. Поредният и по-пресен пример: Най-малко 109 невъоръжени украински военнопленници са били екзекутирани от руснаците към 1 ноември, 2024 година – това е оценката на украинската главна прокуратура, цитирана от ISW (американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната). Има съобщения и, че прокуратурата на Украйна скоро ще увеличи до 124 наказателните производства за убити без съд и присъда украински военнопленници от руснаците.
Още: Южна Корея може да почне да дава директно оръжия на Украйна
Войната в Украйна: Развитие на военните действия
На фронта в Украйна няма някаква голяма промяна – за втори пореден ден всъщност може да се каже, че нещата са малко по-спокойно, но само в сравнение с най-жестоките дни от войната. Общо са станали 148 бойни сблъсъка, което само с 8 повече на дневна база. Няма и почти никаква промяна в други параметри – 146 умни авиационни бомби (КАБ), хвърлени от руснаците т.е. с 4 повече на дневна база и 4000 руски артилерийски обстрела, т.е. същото ниво: това са основните данни в сутрешната сводка на украинския генщаб.
Впечатление обаче прави, че щабът посочва 93 отбити руски пехотни атаки в Кураховското направление, а ако се пресметне с останалите направления, тогава 148 бойни сблъсъка общо става много малко – по-вероятно е руските пехотни атаки в Кураховското направление да са били 61 на 6 ноември, което пак го прави най-горещото. Покровското е второ най-горещо – 39 отбити руски пехотни атаки, след това е Купянското направление с 12 руски пехотни атаки и Лиманското – с 10. Няма друго направление с двуцифрен брой руски пехотни атаки.
An unsuccesful attempt by Russian assault forces to attack positions of the 71st Jaeger Brigade. pic.twitter.com/lH8uguyZ3q
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) November 6, 2024
(КАРТА) Журналистът на германския таблоид "Билд" Юлиян Рьопке посочва, че почти изцяло и Антоновка вече е в руски ръце – селце на 12 километра югоизточно от Курахово. Това е поредното от цял пояс селца в района на Курахово. Украинският телеграм канал "Офицер+", поддържан от украински лейтенант с позивна Алекс, пише, че руснаците стрелят с всякаква възможна артилерия по Курахово, използвайки по-високия терен от север, откъм Горняк. Нямало обаче почти седмица атаки с бронирана техника от изток, откъм Максимиляновка (КАРТА). Освободихме Степановка от север на Курахово (геолокализирани видеокадри, които можете да видите след този абзац, показват издигане на руски знамена в североизточния край на селцето), по-голямата част от Антоновка е наша, вървим и източно от Богоявленка, във Времеевското направление (т.е. южно от Курахово) – това накратко твърди руският военнопропаганден телеграм канал "Рибар", създаден и поддържан от бившия говорител на руското военно министерство Михаил Звинчук, в своя дневен обзор. Интересното е, че каналът не обръща абсолютно никакво внимание на случващото се в Курското направление – дневният анализ на ISW показва, че там няма абсолютно никаква промяна в последното денонощие:
The 114th Motorized Rifle Brigade raises its Flag above the Village of Stepanovka in Kurakhove Direction. Coordinates:48°00'04.7"N 37°19'07.1"E Source:https://t.co/SB8QViAwii@GeoConfirmed@UAControlMap pic.twitter.com/xCa6i2TaqC
— Ghost of Omsk (@SibirPrizrak) November 6, 2024
В Покровското направление "Офицер+" отчита руски напредък, но бавен, в Григоровка и към Новоолексиевка т.е. нищо затрашително директно спрямо Покровск все още.
За Лиманското направление, при Терно, има страхотен руски натиск, добавя Алекс, като твърди, че дори ранени руски войници са връщани и хвърляни в боя, което води до колосални руски загуби. Тежки боеве – това пише "Рибар" за Терно. Припомняме, че това е една от точките, които руснаците искат да контролират, за да успеят да направят евентуално по-голям плацдарм през реките Жребец и Оскол и това да е база за бъдеща голяма операция от север към Краматорск и Славянск.
Що се отнася до "касапницата", в руските телеграм канали вече има сериозно недоволство заради случилото се при Билохоровка (Белогоровка), която се намира в най-южната част на Лиманското направление и в най-северната на Северското. Там на 2 ноември е извършена прибързана голяма руска атака с бронирана техника, катастрофирала много зрелищно - защото не е имало подсигуряване и артилерийска подкрепа, а за това е виновен конкретен руски командир. Пети ден не можем да евакуираме ранени руски войници, които лежат в горски пояси под вражески обстрел - още едно от оплакванията в руското телеграм пространство:
https://t.co/YshOZE1m3E
— imi (m) (@moklasen) November 6, 2024
123rd LPR brigade, RU source says 1st,2nd,3rd Mech btn elements and 4th tank btn
(https://t.co/zkUT05PCUZ) pic.twitter.com/lYctwVI09C
За по-малко горещите направления има сериозен експертен анализ – става въпрос за Донецка област и руското желание все някога да превземе Краматорск и Славянск: Руската офанзива вече се пропуква от стратегическа гледна точка: Украински военен експерт