Съдбата на Украйна зависи от това как ще се развият отношенията между руския диктатор Владимир Путин и новоизбрания американски президент Доналд Тръмп, пише The Times. Те няма да приличат на приятелство, както между Горбачов и Рейгън, счита авторът на статията. По-скоро ще бъде бизнес разбирателство, като всяка страна ще търси възможно най-добрата сделка. Тръмп рядко се е сблъсквал с авторитарен деспот, когото да не харесва: Си Дзинпин от Китай („Смятам го за приятел... Той е силен човек, твърд човек“) и Ким Чен Ун от Северна Корея („Той ме харесваше. И аз го харесах.“) Но всички тези отношения със световните лидери не породиха толкова много страхове и спекулации, колкото силните приятелски контакти на Тръмп с Путин.
Сега Тръмп отново стана президент и войната в Украйна може потенциално да приключи по един или друг начин. В резултат на това световната ситуация изглежда зависи от това колко добре Путин и Тръмп могат да се разбират. Сега отново задаваме въпроса: каква е истинската природа на връзката между тях?
Първото президентство на Тръмп беше белязано от постоянни и понякога сензационни твърдения, че той бил компрометиран от руското разузнаване. Изплуваха истории за някакви съмнителни инвестиции в негови имоти във Флорида, за сексуални изцепки в един от московските хотели (Тръмп е бил зависим от Русия - това гласи информация във второ досие за милиардера), за различни видове контакти и връзки между предизборната кампания на Тръмп през 2016 г. и руското разузнаване. Но в крайна сметка, цялото се оказа много по-малко от сбора на отделните му части. Още: Симулатор на бъдещето: Ако САЩ спрат помощта за Украйна, ще хвърлят огромна сума за разгромяване на Русия
Намирането на фактически доказателства, че Тръмп по някакъв начин е под контрола на Москва, беше извън властта дори на бившия специален прокурор Робърт Мълър, чийто доклад от 448 страници за предполагаема руска намеса в изборите в САЩ през 2016 г. не успя да докаже категорично тайно споразумение между Тръмп и Кремъл: Мълър за руската намеса: Не съм оправдал напълно Тръмп
Освен това, както бивш офицер от руското разузнаване ми каза веднъж в Москва на чаша чай: „Ако той беше наш агент, щяхме да му кажем следното: "Винаги се отнасяйте към нас враждебно, така че никой да не може да ви обвини, че сте наш човек, когато искаме да направите нещо за нас".
Необичайният подход на Тръмп към руския му опонент само потвърди нашите предположения. Още преди изборите през 2016 г., когато Путин направи комплимент, че Тръмп е „много колоритна личност“, бъдещият президент на САЩ отговори, че за него е „голяма чест“ да получи похвалата от човек „толкова уважаван в собствената си страна и извън нея."
Тръмп и Путин са се срещали лично 5 пъти. На първата им среща в Германия Тръмп си води бележки и казва на своя преводач да не разгласява какво е чул. На вечерята, която последва, Тръмп придърпа стола си по-близо до Путин, за да го включи в частен разговор. Още: Точка нула: Стартовите позиции на Тръмп и Путин за мир в Украйна
Най-известната официална среща между тях се състоя през 2018 г. в Хелзинки, когато двамата разговаряха дълго време, придружени само от преводачите си, без да си водят бележки. Тогава Тръмп застана на страната на Путин срещу ФБР, заявявайки, че е готов да повярва на думите на руския президент, че Кремъл не се опитва да се намесва в изборите в САЩ.
Нова ера
След изборите през ноември тази дълга история на Доналд и Владимир отново излезе на преден план, не на последно място, защото с победата на Тръмп изглежда започва нова ера, която ще даде приоритет на ролята на личността в политиката.
Много от традиционните дипломатически подходи вече не работят така добре, както някога. Наскоро един служител на Европейската комисия сподели с недоволство: "Трябва да се занимаваме с национални интереси, договори и други подобни, а сега от нас се иска и да се потопим в значението на всяка една от странностите на Тръмп, всяко изказване, което небрежно е казано". Още: Тръмп заяви за напредък в контактите с Путин и Си Дзинпин
Тръмп току-що встъпи в длъжност, но решителното му желание да стане светски монарх или главен изпълнителен директор на нещо като "USA Incorporated" - всичко това вече започва да променя отношението на дипломатите към Америка, които изведнъж започнаха да обръщат повишено внимание на „съда“, сформиран при Тръмп. Старата школа на кремлинологията сега се трансформира в „Тръмпология“.
Съдбата на Украйна изглежда зависи от личните отношения на Тръмп с двете воюващи страни, Путин и Зеленски, и от това кой от кръговете на Тръмп може да спечели благоволението на президента на САЩ и да му повлияе за военния конфликт.
Русия очевидно възлага големи надежди на президентството на Тръмп. По руската държавна телевизия Путин каза: „Ако победата на Тръмп не беше открадната през 2020 г., тогава може би нямаше да има кризата в Украйна, която възникна през 2022 г.“
Путин също предприе необичайната стъпка да изпрати видео съобщение с поздравления до Тръмп, когато спечели изборите, като го похвали за неговото „желание да възстанови преките контакти с Русия и да предотврати Трета световна война“. Тук очевидно има силно желание да се сключи сделка с Тръмп за Украйна и да се направи това през главата на Зеленски, което ще позволи на Русия да запази териториите, които вече е окупирала, и ще забрани на Украйна да се присъедини към НАТО. Още: Зеленски: Путин не се страхува от Европа, а САЩ ни оставиха в началото на войната без подкрепа
Отчасти Путин е този, който се надява да възроди „духа на Ялта“ от края на Втората световна война, когато Великите сили, представлявани от Йосиф Сталин, Франклин Д. Рузвелт и Уинстън Чърчил, се срещнаха в кримския град, за да си поделят света.
Путин, който веднъж описа най-голямата си сила като "работата с хората", изглежда вярва, че може да постигне лично разбирателство с колегата си във Вашингтон.
Факторът Зеленски
Напълно възможно е егото и желанието на Тръмп (което се прояви в примирието в Газа) да се представи като велик геополитически посредник (някои хора около Тръмп вече го хвалят като бъдещ кандидат за Нобелова награда за мир), и всичко това да прави Тръмп уязвим за манипулациите на Путин.
Руският президент известно време се опитваше да спечели Тръмп. След опита за убийството през юли, Путин каза, че той се държал „смело“ и на своята маратонска пресконференция в края на миналата година нарече Тръмп „наистина брилянтен и талантлив човек“.
Все още не е ясно дали това ще проработи. За разлика от предишните изблици на Тръмп, когато той нарече Путин "много умен" и "гений", американският президент стана необичайно критичен към руския лидер след завръщането си на поста. На въпрос за Путин малко след встъпването в длъжност, Тръмп каза, че той „не се справя добре“, намеквайки, че военният конфликт „унищожава Русия“. Москва, разбира се, не хареса това. Още: "Зеленски е нелегитимен": Путин бил готов за преговори, но се оправда, че няма кой да подписва документи от украинска страна (ВИДЕО)
Докато Кремъл се надяваше, че Тръмп бързо ще започне да премахва поне някои (макар и символични) санкции, той на практика повиши заплахата. В своя акаунт в Truth Social той предупреди Путин, че ако не желае да преговаря, Тръмп „няма да има друг избор, освен да наложи високи данъци, мита и санкции върху всичко, което Русия продава на САЩ и различни други заинтересовани страни“.
Освен това и тримата могат да играят собствена игра в политиката. Тръмп и Зеленски определено имаха труден старт. През 2019 г. Тръмп се опита да окаже натиск върху новия президент на Украйна да започне разследване за корупция в семейството на Джо Байдън, което доведе до първия му импийчмънт. По време на предизборната кампания Тръмп разкритикува Зеленски за „малки мръсни клеветнически изявления за вашия любим президент – тоест за мен“. А Зеленски наскоро постави под въпрос обещанието на Тръмп, че ще прекрати войната с Русия веднага след като встъпи в длъжност.
Но това е в миналото. Самият Зеленски явно се стреми да изгради лични отношения с президента на САЩ. Той може да бъде очарователен и убедителен и неговото язвително предизвикателство към европейските лидери на Световния икономически форум в Давос („Ще забележи ли президентът Тръмп Европа?“) изглежда е било умишлено - и не само за да угоди на новата американска администрация, но и да упрекне другите западни съюзници на Тръмп. Още преди изборите Зеленски поласка Тръмп, като каза, че той е единственият човек, от когото Путин уж се страхува, пише The Times.
Опасно неуважение
Част от екипа на Путин се притеснява от среща между двамата лидери. Ако Путин пренебрегне техните насоки и прекрачи границата, за да накара американския си колега да се почувства унизен или осмиван, Путин рискува тези междуличностни политики да се обърнат срещу него.
Тръмп заяви, че Путин бил готов да започне войната в Украйна през 2022 г., защото „той не уважаваше Байдън. Много просто. Той не уважаваше хората“. Ако президентът на САЩ почувства, че той също „не е уважен“, тогава „ядосаният Тръмп ще бъде много по-опасен от някой Байдън или Обама и този човек ще се опита да ни изпепели, само за да ни даде урок."
Превод: Ганчо Каменарски