Според генералния адвокат на Европейския съд, Полша, Унгария и Чехия не са изпълнили задълженията си, като са отказали да приемат бежанци като част от решението за преразпределение на ЕС за притока на мигранти през 2015 г., съобщи МИА, цитирани от БГНЕС.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Заключенията на генералния адвокат на Съда на Европейския съюз не са обвързващи за базирания в Люксембург съд, но съдиите често ги следват.
Генералният прокурор Елинор Шарпстън очерта три "важни аспекта".
„Неспазването на тези задължения, защото в някои случаи те са нежелани или непопулярни, е опасна първа стъпка към разпадането на подредено и структурирано общество, управлявано от върховенството на закона“, каза Шарпстън.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Тя също така посочи "принципа на лоялното сътрудничество" между държавите-членки и "принципа на солидарност", който "понякога предполага необходимостта от приемане и споделяне на тежестта".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Действията на държави бяха внесени в Съда от Европейската комисия, която ги обвини, че не участват във временни програми за презаселване вследствие на мигрантската криза.
Тези две решения, които потенциално обхващат между 40 000 и 120 000 кандидати за международна закрила, бяха приети от лидерите на ЕС и бяха предоставени квоти за приемането им от държавите-членки като помощ на Италия и Гърция, намиращи се на първа линия на пристигане на мигрантите.
Шарпстън заяви, че други държави са поискали и получили временно прекратяване на задълженията за справяне с определени трудности.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
ЕК заяви, че "взема предвид" заключенията и сега очаква окончателно решение. Според данните на Комисията, чрез тези две програми 12 706 лица са преместени от Италия, а 21 199 от Гърция в други държави-членки, т.е. „почти всички, които отговарят на критериите.“ И двете програми в момента са затворени.