Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Точка, от която няма връщане назад. Войната в Украйна стигна до фаза, която е безвъзвратна и жестока

10 ноември 2023, 21:08 часа • 11346 прочитания

Основните изводи от започналата преди пет месеца контраофанзива на украинските въоръжени сили са, че руската армия може да бъде изтласкана от позициите ѝ, дори когато е в глуха отбрана, както и че Украйна се нуждае от високотехнологични оръжия, за да победи, казва Михайло Подоляк, съветник в администрацията на украинския президент Володимир Зеленски. В интервю за ДВ Михайло Подоляк казва още, че войната е преминала точката, от която няма връщане - и че мирни преговори с Русия не са възможни.

Още: ЕП с резолюция: Лукашенко е диктатор, изборите в Беларус няма да го направят легитимен президент

Още: Зеленски за териториалните амбиции на Тръмп: "Ако са за сметка на Русия, защо не?"

ДВ: Приключи ли контраофанзивата на украинските въоръжени сили?

Подоляк: Не. Настъпателните операции в редица направления не са завършени. Те не могат да бъдат завършени - това не е някакво събитие от фестивален тип, това е война. Русия провежда настъпателни операции в Донецкото направление - Авдеевка, Бахмут и така нататък. Ние продължаваме да настъпваме в пълен обем в Запорожкото направление, в южното направление, към Бахмут и т.н.

Още: Кабинетът на Зеленски: Войната ще свърши съвсем внезапно

Още: Съдебна победа за принц Хари и извинение от медиите на Рупърт Мърдок

Още: Зеленски пред лидера на германската опозиция: Одобрението на допълнителен пакет от 3 млрд. евро е критично важно за Украйна

ДВ: Контраофанзивата продължава вече пет месеца. Как бихте определили резултатите дотук?

Подоляк: Успяхме да разберем какви са предимствата на руската отбранителна линия. Ясно е къде те са поставили акцента си и какво ни липсва на нас. Тоест, вече знаем къде са нашите дефицити, с какво не успяхме да се справим както непосредствено преди контраофанзивата, така и в хода на операцията. Русия продължава да има превъзходство във въздуха по протежение на фронтовата линия. А това влияе значително на скоростта на настъплението. Друг фактор, който ни забави в началото, беше недостигът на оборудване за разминиране.

Още: Русия използва нов дрон-камикадзе в Украйна (ВИДЕО)

Още: Ще ударят "Турски поток": "Драконовата кралица" подплаши близко протеже на Путин

Въпреки това в хода на петмесечната настъпателна операция на първо място беше установено, че Русия може да бъде изтласкана - дори и при такава мощна отбрана. Да, мащабът на изтласкването не е такъв, какъвто беше планиран първоначално, но все пак постигаме напредък в редица области.

Второ, много ефективни са ракетите с далечен обсег, които ни позволяват да намалим възможностите на Русия да води маневрена война - да прехвърля допълнителни резерви и ресурси. С повече такива оръжия бихме могли значително да намалим бойната ефективност на руските окупационни части. Ясно е също така, че дроновете са изключително полезни, от което следва, че ние трябва да инвестираме повече в безпилотни летателни апарати - оперативни и тактически дронове, които да са активни по протежение на фронтовата линия. Имам предвид не стратегически дронове, които летят на дълго разстояние, а такива с дължина на полета от 10 до 25 километра, които могат да нанасят удари по конкретни цели.

Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)

Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ

Още: Пари за Украйна от замразени руски активи: 4 държави от ЕС бавят процеса

ДВ: А как стои въпросът с боеприпасите на украинската армия? Неотдавна от Киев съобщиха, че броят на ракетите от Русия е нараснал драстично. Какви са наличностите на Украйна?

Подоляк: Честно казано, не знам какво е много или малко. Защото ако направим сравнение с миналата година и с началото на зимния сезон през 2022, тогава руските запаси от ракети бяха значително по-големи, отколкото са сега. Вярно е, че те имат собствено производство ракети, което им позволява да попълват запасите си - например с ракети "Калибър" или "Искандер". Но бих казал, че по отношение на калибрите 152 и 155 по-скоро имаме паритет с Русия. Освен това при руснаците има известно изчерпване на снарядите. И затова те разчитат все повече на доставки от Северна Корея. Именно благодарение на севернокорейските си другари те успяват да поддържат обема на дневния разход на тежкокалибрени снаряди. При танковете също можем да говорим за паритет. Изобщо - на този етап от войната ясно се усеща, че сме с изравнени възможности в това отношение.

Що се отнася до ракетите, бих искал да подчертая, че се нуждаем от много повече ракети с малък и среден обсег на действие - 150, 200, 300 и 350 километра, защото точно на такова разстояние се намират основните складови бази и центрове за управление на руснаците.

ДВ: А как в администрацията на президента отекна предупреждението на шефа на армията генерал Залужний за позиционната война?

Още: Украинските ВВС: Пилотите ни вече летят с F-16

Подоляк: Според мен неговите думи трябва да се разбират така: Ако не искаме Източна Европа да затъне в продължителна война, която би била пагубна най-вече за Украйна, но също така и за Русия, трябва да променим подхода си при снабдяването на украинската армия.

За да получим предимство в тази война, трябва да увеличим високотехнологичния компонент.

ДВ: За какво развитие през 2024 година се подготвя Киев?

Подоляк: Войната достигна точката, от която няма връщане назад. Русия прекрасно разбира, че ако бъде победена, този елит ще престане да съществува, Русия ще престане да съществува - имам предвид не географски, а политически. Те ще имат същите процеси, които имаха през 1991 г., само че с много по-големи вътрешни претенции. Защото им предложиха един модел, а получиха друг. Платиха висока цена за него, и то без резултат.

Още: Руски мобилизирани в Крим пребиха до смърт командира си и дезертираха: Данни на украинското разузнаване

При нас е същото: ако не осигурим поражението на Русия, войната ще бъде замразена, а украинската държава ще бъде подложена на постоянен външен натиск от страна на Русия.

ДВ: Някои твърдят, че Западът вече искал преговори. Вие лично усещате ли такъв натиск? Кремъл предлагал ли е преговори и ако да - при какви условия може да започне този процес?

Подоляк: На първо място, няма никакъв натиск. Второ, преговори са невъзможни, защото Русия иска Украйна да капитулира. Русия иска преговорите да започнат незабавно, но тя да си остане в окупираните територии, да ги присвои, а конфликтът да бъде замразен, като Русия да не носи отговорност нито за военни престъпления, нито за разрушаването на икономическата инфраструктура на Украйна и т.н.

Натискът върху други държави е единственият начин Русия да запази контрола върху вътрешнополитическото пространство. И ако претърпи някаква загуба, това вътрешно пространство ще се превърне в революционно пространство.

Още: Руски медии: При вчерашния удар по Скадовск са загинали 10 руски офицери (СНИМКИ)

 

Източник: Дойче веле

Голям удар: Украйна порази руски десантни кораби в Крим (ВИДЕО)

Украйна разработи собствени далекобойни ракети

Подоляк: Има ли още някой неразбрал, че в Украйна и Израел се води една и съща война?

Михайло Подоляк: Украйна няма да приеме размяна на територии срещу мир

Подоляк: ООН не разбира напълно каква война се води в Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес