Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тимчо Муцунски: Оставаме ангажирани с диалога и помирението, от Слънчев бряг и Боровец са най-хубавите ми спомени

02 декември 2024, 21:17 часа • 706 прочитания

Македонският външен министър Тимчо Муцунски заяви, че някои от най-хубавите му спомени са от България, като същевременно обвини страната ни, че спира европейската интеграция на Северна Македония, предаде БГНЕС. Днес той се обърна към комисията по външни работи на Европейския парламент, където заяви ангажимента на македонските власти да продължат по европейския път, "ако процесът се проведе по справедлив начин."

Още: Муцунски: Македонското правителство няма да оказва политически натиск върху смесената историческа комисия с България

"Нека сега се обърна към един въпрос, който ме засяга лично, отношенията ни с България. Едни от най-ранните ми и най-хубави спомени са свързани с България. Първата ми почивка като малко дете беше в Слънчев бряг, където за първи път открих любовта си към морето и слънцето. Години по-късно друг скъп момент беше, когато синът ми направи първите си стъпки на ските в Боровец, прегръщайки радостта на зимата сред красивите планини на България. Тези лични връзки ми напомнят за дълбоките връзки, които нашите народи споделят, изградени в продължение на поколения. Сега обаче тези връзки са застрашени. Политиките и действията през последните години подхраниха недоверието между нашите нации, подкопавайки самата тъкан на нашите добросъседски отношения", заяви Муцунски, цитиран от БГНЕС.

Още: Чувството за предателство е дълбоко - направихме всичко, жалват се в Скопие

"Днес заставам пред вас като представител на една нация, извървяла изключителен път – белязан от дълбоки жертви и безпощадна издръжливост – всичко това в името на нашето европейско бъдеще. Ние сме държава, която смени знамето си, промени конституцията си няколко пъти и дори смени името си. Изборът не беше лесен. Той стигна до сърцевината на това кои сме ние като народ, докосвайки нашата идентичност и нашата история. Но ние направихме тези жертви, защото бяхме насърчени да вярваме в европейското обещание. Бяхме убедени, че пътят на диалога, компромиса и реформите ще доведе до по-светло бъдеще за нашите граждани, като част от европейското семейство. И когато тези монументални промени бяха направени, гласове отвън – онези, които ни наблюдаваха и насърчаваха – ги похвалиха като примери за смелост, като стъпки напред за целия регион, като доказателство за трансформиращата сила на Европа", каза външният министър.

Още: Вучич: С Мицкоски градим "Отворени Балкани", най-важен е Коридор 10

Муцунски твърди, че "това, което е последвало, не оправдава обещанията": "Всеки път, когато премахнем едно препятствие, изскача друго – несправедливо, неочаквано и дълбоко обезкуражаващо. Разрешихме продължилия десетилетие проблем с името с Гърция чрез Споразумението от Преспа, ход, приветстван от някои като триумф на дипломацията. Но веднага щом тази глава се затвори, се появи друга пречка, несвързана с нашите реформи, нашия напредък или нашата готовност да се присъединим към Европейския съюз. Тези променящи се условия са не само обезкуражаващи; те подкопават доверието в самия процес. Те затрудняват нашите граждани да повярват, че техните жертви някога ще доведат до бъдещето, което им е обещано."

Още: Муцунски избяга от директните въпроси на българските депутати в ПАСЕ

Ето и останалата част от речта на Тимчо Муцунски:"Продължителното използване на правото на вето от България в процеса на присъединяване към ЕС е особено болезнена пречка. То не само спира напредъка ни, но и изпраща обезсърчаващ сигнал за състоянието на европейската солидарност и взаимно уважение. Като позволяваме на двустранните въпроси да доминират в процеса на присъединяване, рискуваме да превърнем този механизъм в инструмент за разделение, а не в инструмент за единство. Нека бъда ясен: нашата нация и правителство остават ангажирани с диалога и помирението. Ние сме готови да се ангажираме добросъвестно, да търсим решения, които зачитат миналото, докато изграждаме по-добро бъдеще. Но това трябва да е съвместно усилие. Напредъкът не може да дойде от едностранни искания или ултиматуми; изисква взаимно уважение, разбиране и смелост и от двете страни. Каним България да се присъедини към нас в това усилие, за да можем заедно да преодолеем тези предизвикателства и да изградим отношения, които ще отразяват истинския дух на европейското партньорство...Следващите пет години ще определят бъдещето на разширяването на ЕС. Ясните срокове, осезаемият напредък и политическата смелост са от съществено значение".

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес