Продоволствените доставки в целия свят ще бъдат „масово прекъснати” от коронавирусна криза и ако правителствата не действат, броят на хората, страдащи от хроничен глад, може да се удвои, предупредиха някои от най-големите световни хранителни компании, цитирани от британския вестник The Guardian, цитирани от "Фокус". Ето какво гласи анализът:
"Юниливър", "Нестле" и "ПепсиКо", заедно с организациите на земеделските производители, фондацията на ООН, учени и представители на гражданското общество са писали до световните лидери, призовавайки ги да запазят границите отворени за търговия, за да помогнат на най-уязвимите общества и да инвестират екологично устойчиво производство на храни.
Те призовават правителствата да „предприемат спешни координирани действия, за да предотвратят пандемията, предизвикана от новия коронавирус да се превърне в глобална продоволствена и хуманитарна криза“. Поддържането на безпрепятствена търговия ще бъде ключово, както и инвестирането във вериги за доставка на храни и защита на земеделските стопани в развития и развиващия се свят, казват те.
Г-20 е подложен на все по-голям натиск да действа: група от нобелови лауреати по икономика и бивши висши служители на банката за развитие писаха до форума, заявявайки, че ще са необходими трилиони долари, за да се помогне на развиващия се свят да се справи с пандемията от новия коронавирус. Тази седмица повече от сто бивши ръководители на правителства, включително Тони Блеър, Гордън Браун и Никола Саркози, също призоваха Г-20 да действа спешно или рискува повтарящи се епидемии.
Въпреки това са съгласувани малко координирани действия. Организацията на ООН по прехраната все повече се притеснява, че макар и реколтите да са добри и да се произвежда достатъчно храна, която да изхрани света, ограниченията за износ или тарифите на някои правителства могат да създадат недостиг.
Спешното предупреждение от лидерите в хранителната индустрия идва, след като някои страни започнаха да ограничават определени храни. Ограничаването на движението на хора, поради блокиране, също заплашва да създаде недостиг на земеделска работна ръка в решаващо време за производството и прибирането за много култури.
„Рискът от големи прекъсвания на доставките на храни през следващите месеци нараства, особено за страните с нетен доход от храни, много от които са в Африка на юг от Сахара“, предупреждават в писмото си лидерите на хранителната индустрия.
Пристанищата и границите трябва да бъдат отворени за търговията с храни, призовават те, а големите държави износители на храни „трябва да заявят ясно, че ще продължат да снабдяват изцяло международните пазари и клиенти“.
Тъй като хората губят работата си или доходите им спадат поради блокирането или влошено здраве, гладът вероятно ще се увеличи. „Няма да е трудно да се предвидят сценарии, при които броят на хората, страдащи от глад на ежедневна база, които вече се изчисляват на над 800 милиона, ще се удвоява през следващите месеци, с огромен риск от повишено недохранване и детска смъртност“, предупреждават компаниите.
Ще бъдат необходими насочени програми за хранителна помощ от страна на правителството, частния сектор и благотворителни организации, както и мрежи за сигурност на доходите, се казва в писмото. Паричната помощ трябва да бъде насочена спешно към развиващия се свят и това трябва да надхвърли облекченията на дълга, които някои държави предложиха."
Всичко за коронавируса СЛЕДЕТЕ ТУК.