Хаосът във Великобритания заради Brexit стана още по-голям, след като председателят на Камарата на общините Джон Бъркоу не допусна премиерът Тереза Мей да поиска трето гласуване от депутатите за нейната сделка за Brexit с ЕС. Това може да стане само ако се стигне до фундаментална промяна на самата сделка, пише The Guardian, цитиран от Агенция "Фокус".
В оставащите 11 дни до официалното напускане на Евросъюза от Великобритания, Мей е принудена да насочи плановете си към друг смислен вот, тъй като Бъркоу обяви, че тя не може да изпита депутатите да гласуват за една и съща сделка, след като те самите я отхвърлиха вече на два пъти, при това с огромни разлики в гласувалите в нейна подкрепа и против. Междувременно ЕС се кани да предложи нова дата, до която да се отложи Brexit, за да се разреши кризата - вероятно параметрите на предложението ще станат ясни на 21 март.
Какво трябва да се случи за ново гласуване в британския парламент - трябва въпросът "да не се отличава от него като словесност, но да е различен по същина", според Бъркоу, който се позовава на прецедент от 1604 година. С тези думи той ясно казва, че трябва да има промяна в онова, което ЕС предлага.
"Бъркоу няма да позволи ново гласуване на сделката по Brexit, ако ЕС не се съгласи на нови промени. Изненадващата му намеса означава, че Мей ще трябва в четвъртък да отиде на лидерската среща в Брюксел с молба за дълго отлагане на правоприлагането на Член 50 от Лисабонския договор. Това на свой ред ще означава, че Обединеното кралство ще похарчи повече от 100 млн. паунда, за да участва в изборите за Европейски парламент", прогнозира The Guardian.
По време на отлагането парламентът трябва да вземе решение как да излезе от задънената улица - потенциално през втори референдум, избори или междупартийно предложение за мек Brexit. Алтернативата, според правителствени източници, е Мей да успее да договори с ЕС достатъчно дълго да се проточи действието на Член 50, при което да се приеме специална "клауза за излизане", която да дава възможност то да бъде прекратено в момента, в който нейната сделка мине в парламента преди европейските избори.
Съществува и опция, която не трябва да се пропуска, определяна като "павиране, трасиране на вота" – да се остави споразумението настрана, ако мнозинството в Долната камара се споразумее да прегледа отново цялата сделка.
Някои твърдолинейни консервативни брекзитиери са доволни, че се провалиха усилията на Мей да прокара проекта си. Те се надяват ЕС да наложи вето на удължаване на действието на Член 50 и Обединеното кралство да се види принудено да напусне Съюза на 29 март без сделка. Правителствени източници съобщават, че се обсъжда подобен сценарий, но с уговорката, че ЕС е твърде благосклонен да разреши удължаване на действието на станалия прословут Член 50-ти. Според един от тях, "съвсем ясно е, че мотивът на председателя е да изключи възможността за смислен вот през тази седмица, което на практика означава начин да се запази вероятността за по-малко удължаване. Кара те да повярваш, че той иска по-продължително действие, при което парламентът ще овладее процеса и ще наложи мек Brexit. Но ако човек мисли, че това не води до сделка, трябва да му кажа, че е на съвсем погрешен път – Бъркоу никога нямаше да постъпи така, ако целта му беше друга".
Или както каза един от министрите в кабинета на Мей след решението на Бъркоу: "Точно когато изглеждаше, че редът ще се появи от хаоса и в един миг се надявахме, че сме постигнали достатъчно голяма подкрепа за сделката, Бъркоу измисли този мотив, за да възстанови хаоса".