Не трябва да се изисква доказателство за ваксиниране срещу COVID-19 за международни пътувания, тъй като това би ограничило достъпа в световен мащаб заради несправедливото разпределение на ваксините. Това заяви Комитетът за извънредни ситуации на Световната здравна организация (СЗО).
Въпреки засиленото използване на ваксини и терапевтични средства за борба с COVID-19, пандемията далеч не е приключила и остава извънредна ситуация в областта на общественото здраве от международно значение (PHEIC), се казва в изявлението.
Декларацията беше направена след деветото задължително тримесечно заседание на комитета, посветено на пандемията COVID-19, откакто тя се появи в началото на 2020 г.
PHEIC е най-високото ниво на спешна медицинска помощ, което СЗО може да обяви.
Комитетът заяви, че не трябва да се изисква "доказателство за ваксинация срещу COVID-19 за международни пътувания като единствен вариант или условие, позволяващо международни пътувания, предвид ограничения глобален достъп и неравномерното разпределение на ваксините срещу COVID-19".
В документа се казва, че държавите следва да обмислят основан на риска подход за улесняване на международните пътувания, като отменят или променят мерки, като например изисквания за тестване и карантина, когато това е уместно, следвайки насоките на СЗО, съобщи Анадолската агенция.
Генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус заяви, че пандемията COVID-19 продължава да представлява PHEIC и прие съвета на комитета.
Комитетът изрази също така загриженост относно предизвикателствата, пред които е изправен африканският регион при реакцията на пандемията от COVID-19.
Сред тях са достъпът до достатъчно ваксини, диагностични и терапевтични средства и събирането, анализирането и докладването на епидемиологични и качествени лабораторни данни, включително данни от геномно секвениране, необходими за наблюдение на развитието на пандемията COVID-19.
Комитетът подчерта, че е изключително важно държавите да продължат да използват всички налични инструменти. Те включват мерки в областта на общественото здраве и социалната сфера, ваксинация, диагностика, терапия и ефективни комуникации, за да се контролира пандемията и да се смекчи неблагоприятното ѝ въздействие върху здравето и социално-икономическия и образователния контекст.
"Освен това Комитетът призна, че продължителният характер на пандемията от COVID-19 представлява допълнителна тежест в контекста на сложни хуманитарни извънредни ситуации, масова миграция, разселване на населението и други кризи", заявиха от СЗО.
Комитетът предложи на държавите да обмислят преразглеждане на плановете за готовност и реагиране и на политиките за подпомагане, за да бъдат отчетени тези взаимозависимости.
Комитетът призова за признаване на всички ваксини, които са получили одобрението на СЗО за спешна употреба, и на всички ваксинационни схеми в съответствие с препоръките на неговата експертна група, включително при международни пътувания.