Регионалният офис на СЗО за Европа (ERB) призовава властите на континента да не затварят училищата, когато предприемат превантивни и ограничителни мерки срещу разпространението на COVID-19. Според съобщение за пресата на ERB, публикувано днес, в Европа четири последователни седмици се наблюдава засилено предаване на коронавирусна инфекция (57% от всички нови случаи в световен мащаб през третата седмица на октомври).
Още: Зеленски пред "Рамщайн": Трябват ни още 10 системи Patriot (ВИДЕО)
Още: Атака: Крава проникна в казарма
"Миналата седмица, с наближаването на зимата, повече от половината страни в европейския регион съобщиха за значително увеличение на броя на инфекциите с COVID-19 във всички възрастови групи", се отбелязва в съобщението.
В този контекст 45 държави и територии препоръчват училищата да останат отворени за присъствено обучение, седем държави са избрали пълно или частично затваряне на училища, а две държави препоръчват дистанционно обучение.
СЗО смята, че прекъсването на образованието на децата трябва да бъде крайна мярка.
Още: "Колко ниско е паднал ЕС": Лавров с упреци към Фон дер Лайен, Бербок и Калас
Още: Естония задържа за първи път танкер от руския сенчест флот (ВИДЕО)
"Широко разпространеното затваряне на училища през миналата година, което прекъсна обучението на милиони деца и тийнейджъри, нанесе повече вреди, отколкото ползи, особено за психическото и социалното благополучие на децата. Не можем да повтаряме същите грешки", коментира Ханс Клюге, ръководител на ERB.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: С много бой в Лондон си изкараха яда срещу Мъск (ВИДЕО)
Още: Светият отец се появи без папските одежди, ето какво носеше (ВИДЕО)
Вместо затваряне на училища, СЗО препоръчва широк набор от мерки като физическа дистанция, често миене на ръцете, носене на маски, вентилация в класните стаи и увеличен достъп до тестове, особено в местата с висока степен на разпространение.
"За да се намали въздействието на COVID-19 през следващите месеци, е жизненоважно решенията на правителствата и на обществеността да се основават на данни и доказателства, с разбирането за това, че епидемичната ситуация може да се промени и че нашето поведение трябва да се промени заедно с нея. Науката трябва да има предимство пред политиката, дългосрочните интереси на децата трябва да останат приоритет, особено сега, когато предаването на инфекциите се увеличава в редица страни. Разполагаме с по-ефективни инструменти за справяне с този проблем от затварянето на училища", допълва Клюге.
Още: Путин: Ядрените оръжия на руския военноморски флот са модернизирани на 100%
Още: Нова платформа ще информира и ще дава съвети при бедствия