Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

СЗО отчете сериозен ръст на случаите на COVID-19 в света за 28 дни

01 септември 2023, 20:18 часа • 4997 прочитания

Рязко увеличение на заболеваемостта от COVID-19 отчете Световната здравна организация през последните 28 дни, съобщиха западни издания. От 24 юли до 20 август е регистриран ръст от 63% в случаите спрямо предходните 28 дни.

Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)

Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна

Още: Доц. Ангел Кунчев: Все още нямаме случай на подварианта Ерис у нас

От СЗО уточняват, че във въпросния период са докладвани близо 1,5 млн. заболели от коронавирус и над 2000 смъртни случая. Пояснява се, че въз основа на тези данни броят на регистрираните случаи на COVID-19 се е увеличил с 63%. Починалите обаче са намалели с 48%. СЗО подчерта, че статистиката вече не е толкова точна, тъй като се правят все по-малко тестове.

Още: Революционно: Близък до Пекин учен намекна, че COVID-19 е бил изпуснат от лаборатория

Още: Поредна размяна на удари с дронове между Украйна и Русия, в Лиски петролната база гори пети ден (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио

Докато хората масово се завръщат от летните си ваканции и децата започват учебната си година, правителствата, регулаторите и производителите на ваксини се подготвят за есенния бустер. Въпреки че масово хората вече не обръщат голямо внимание на заболяването, експерти сочат, че е рано COVID да се третира като сезонен вирус, тъй като нивата на хоспитализация са ниски, но нарастват.

Още: COVID-19 протича по-леко, но може да доведе до проблеми със слуха

Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария

Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо

Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията предупредиха миналата седмица, че нов подвариант - BA.2.86, може да е по-способен да причини инфекция при хора, които преди са имали COVID или са били ваксинирани срещу него. Оттам призоваха уязвимите да носят маски на публични места.

Същевременно ново британско проучване може да обясни как кръвни съсиреци в мозъка или белите дробове предизвикват някои често срещани симптоми на “дълъг COVID”, включително мозъчна мъгла и умора. Изследвани са 1837 души, приети в болница поради COVID. Според учените два кръвни протеина показват, че микросъсиреците са една от причините за дълготрайното лошо здраве много след като тестът за COVID е отрицателен.

Още: България ще достави само вече платените ваксини срещу COVID-19

Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините

Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп

Учените от университетите “Оксфорд” и “Лестър” подчертават, че изследването обхваща само хоспитализирани пациенти. Необходими са допълнителни изследвания, преди да се предложат потенциални лечения. Дълъг COVID може да се развие и след по-леки инфекции.

Смята се, че 16% от хоспитализираните пациенти имат проблеми с мисленето, концентрацията или запомнянето в продължение на поне шест месеца. “Това е комбинация от данните за здравето на някого преди самото разболяване и случващото се след него, което води до последици за физическото и психическото здраве”, поясни професорът по респираторна медицина в “Лестър” Крис Брайтлинг, цитиран от 24 часа.

Още: Нов вариант на коронавируса се появи във Великобритания

Университетският преподавател д-р Саймън Ретфорд от Ланкашир например прекара две седмици в кома, след като зарази COVID през октомври 2020 г. На семейството му било казано да очаква най-лошото. Сега обаче той се е възстановил на 60-70% от предишното си положение. Все пак още има проблеми с концентрацията, загуба на краткотрайна памет и на мисълта.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес