Към момента не е ясно колко бустерни дози ще са необходими за предпазване от COVID. Световната здравна организация продължава да препоръчва ваксинация срещу продължително боледуване от коронавирус, но все още няма ясни данни за това колко бустерни дози са необходими, за да се предпази тялото от вируса. Това каза Силви Бранд, директор на СЗО в областта на глобалната готовност за епидемии на брифинг в офиса на ООН в Женева, цитирана от БГНЕС.
"Не знаем дали Омикрон води до дълъг Ковид. Надяваме се, че не, тъй като виждаме по-малко опасни усложнения, отколкото при заразяване с други варианти. Надяваме се, че вирусът е станал по-приспособен към хората“, каза тя.
"Не знаем колко бустерни дози ще са необходими, защото за това няма достатъчно проучвания. Има теоретичен модел, че колкото повече ваксинации се правят в тялото, толкова повече антитела изгражда то. Но към момента не е ясно дали те ще повишат защитата на тялото", каза тя. Според експерта пандемията е динамична и все още не е приключила. Възможни са нови вълни от инфекции, както и поява на нови варианти.
В тази връзка СЗО разглежда три възможни сценария за развитие на ситуацията в света. Първият вариант предполага, че вирусът ще продължи да бъде силно заразен, но по-малко опасен и хората без допълнителни заболявания ще го понасят лесно. Вторият сценарий гласи, че светът ще разработи ефективни ваксини срещу SARS-CoV-2, както стана с обикновения грип. Третият сценарий включва появата на нови варианти, опасни за хората с нисък имунитет, като така светът ще бъде върнат на нивото от 2020 година.