Световната здравна организация (СЗО) изброи 17 патогена, които причиняват широко разпространени заболявания и смърт, включително ХИВ, малария и туберкулоза. Според нея "спешно са необходими нови ваксини" за борба с тези патогени.
Още: Рекорд: Канарските острови са приели 46 843 мигранти през 2024 г.
Още: Марчел Чолаку: Румъния в Шенген ще донесе на икономиката ни масивния импулс, от който имаме нужда
Още: Грипът убива: Ваксинацията се очаква да обхване 23% от хората над 65 г. и 7% от цялото население
Нови ваксини срещу ХИВ, малария и туберкулоза
Здравната агенция на ООН заяви, че със своя списък предоставя първото глобално усилие за систематично приоритизиране на ендемичните патогени въз основа на критерии - тежестта на заболяванията, риска от антимикробна резистентност и социално-икономическото въздействие.
"Трябва да направим това, защото бихме искали да изместим фокуса от разработването на ваксини от търговската възвръщаемост към регионалните и глобалните здравни нужди", заяви Матеуш Хасо-Агопсович, специалист по ваксините в СЗО.
Още: Украйна обяви кой е бил най-големият финансов донор на страната през 2024 г.
Още: Bruegel: Русия е вторият най-голям доставчик на газ за ЕС през 2024 г.
Проучването потвърждава дългогодишните приоритети за изследване и разработване на ваксини, включително срещу ХИВ, малария и туберкулоза - три заболявания, които заедно убиват близо 2,5 милиона души всяка година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Недостигът на енергия спира почти цялото производство в Приднестровието
СЗО определя и по-малко известни патогени като основни приоритети за контрол на заболяванията и подчертава спешната необходимост от разработване на нови ваксини за патогени, които стават все по-устойчиви на антимикробни средства.
Сред тях е стрептокок от група А, който причинява тежки инфекции и допринася за около 280 000 смъртни случая от ревматични сърдечни заболявания всяка година, главно в държавите с по-ниски доходи.
Отбелязани са и опасностите, свързани с Klebsiella pneumoniae - бактерия, която е отговорна за около 40% от смъртните случаи при новородени вследствие на инфекция на кръвта или сепсис в бедните региони по света.
Още: Нови плажове в Крим са пострадали от мазутните петна след крушението на руските танкери
Още: Националистическото правителство на Словакия предложи нов химн за повече гордост, но отнесе критики
Тези ваксини "не само ще намалят значително заболяванията, които днес оказват силно влияние върху общностите, но и ще намалят медицинските разходи, с които се сблъскват семействата и здравните системи", заяви ръководителят на СЗО по ваксините Кейт О'Брайън.
Ваксините за различните изброени патогени са на различни етапи на разработване. Някои от тях, като тези за ХИВ, стрептококи от група А и вируса на хепатит С, все още са на етап изследвания.
Още: Недостиг на противогрипни ваксини отчитат в някои градове