Съветът за сигурност на ООН ще заседава заради руския конвой

22 август 2014, 19:57 часа • 19660 прочитания

Съветът за сигурност на ООН ще проведе извънредни консултации, след като Русия изпрати хуманитарен конвой в Източна Украйна, където проруските опълченци воюват със силите на Киев.

Още: Русия удари с ракети Одеса, има загинал (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 05.03.25 - Вашингтон и Киев подписват споразумението за минералите

Литва поиска срещата да се проведе в 15 ч местно време (19 ч по Гринуич), за да бъде обсъдено влизането на камионите, което Украйна определи като инвазия. 15-членният съвет ще изслуша доклад на Оскар Фернандес-Таранко за увеличаването на напрежението във връзка с конвоя, който според западните страни може да бъде използван за подкрепа на сепаратистките сили, информира АФП.

САЩ и европейските правителства призоваха Москва да работи с украинските власти и Международната федерация на Червения кръст за проверка на товара. Украинските власти не получиха разрешение днес да инспектират съдържанието, съобщи украинското външно министерство. Червеният кръст реши да не придружава конвоя по съображения за сигурност.

Около 20 камиона вече влязоха в бастиона на бунтовниците Луганск днес, съобщиха местните власти, пише БГНЕС.

Още: Заради Босна и Херцеговина: Русия поиска извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН

Още: Стармър приветства ангажимента на Володимир Зеленски за гарантиране на мира в Украйна

Междувременно руският президент Владимир Путин е заявил пред германския канцлер Ангела Меркел, че всяко ново забавяне на руския хуманитарен конвой за Украйна, който днес влезе на украинска територия, би било неприемливо. Това става ясно от съобщение на Кремъл, цитирано от Франс прес.

В телефонен разговор, състоял се по инициатива на Меркел, Путин е обяснил, че заради протакането от страна на Киев Москва е решила да придвижи част от камионите с хуманитарна помощ, които от седмица чакат на украинската граница. Президентът е изразил безпокойство от нарастващата употреба на сила от страна на украинското правителство в сепаратистките региони на Източна Украйна.

Меркел и Путин са обсъдили възможните пътища за постигане на примирие в Източна Украйна. Утре Меркел ще направи посещение в Киев, информира БТА.

Още: В разговор със Зеленски: Мицотакис потвърди подкрепата на Гърция за Украйна

Още: Зеленски се съгласи с Тръмп: Искам мир, ето условията

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес