Съветът на Европа изрази тревогата си относно нарастващия процент расистки престъпления, извършени във Великобритания през последните години, като добави, че поради Brexit се наблюдава и значително увеличение на ксенофобските настроения в страната, предаде БГНЕС.
В доклада, изготвен от Европейската комисия срещу расизма и нетолерантността (ЕКРН) към Съвета, който се базира на информация до март тази година, се изтъква „значителната употреба на нетолерантност и "езика на омразата" в политическия дискурс на Великобритания с фокус върху имиграцията”. „Нищо чудно, че расистките нападения нарастват толкова рязко по същото време, в което наблюдаваме тревожните примери на нетолерантност и „език на омразата” във вестниците, онлайн пространството и дори сред политиците”, коментира председателят на ЕКРН Кристиан Олунд. „Очевидно Brexit доведе до повишаване на ксенофобските настроения, което трябва да накара британските власти да вземат мерки, посочени в нашия доклад”, добавя още той.
Шокиращо Великобритания гласува през юни отделянето си от Европейския съюз. Тогава в кампанията за напускане на ЕС беше поставен силен акцент върху настоящата мигрантската криза и необходимостта от възвръщане на контрола върху британските граници.
Освен „нетолерантността”, промотирана от Партията за независимост на Обединеното кралство" (UKIP), в доклада е включена и критика към бившия премиер Дейвид Камерън по повод изказването му през юли 2015 относно „пълчищата” от мигранти, опитващи се да стигнат до Англия.
Освен отрицателните критики обаче, ЕКРН отправя и няколко похвали към британското правителство за „като цяло доброто законодателство против расизма и расовата дискриминация в страната”. Тя визира Закона за равенство от 2010 година и новите мерки за действия срещу престъпленията от омраза, както и значителните усилия за насърчаване на правата на ЛГБТ в Обединеното кралство.