Съветът на Европа: Мерките срещу пандемията увреждат демокрацията

12 май 2021, 16:50 часа • 1399 | прочитания

Заплахите за демократичните права и личните свободи са се влошили по време на пандемията, като някои правителства използват здравните ограничения като претекст за прокарване на недемократични политически програми.

Още: Отмъщение: Украйна порази и втората руска бригада, посяла смърт в Суми (ВИДЕО)

Още: Шолц изненада Европа с прощално посещение в Полша

В доклад от 148 страници, в който се описва състоянието на „демокрацията, която е в беда“, Съветът на Европа заяви, че няколко държави, в които съдебната власт и други институции вече са под заплаха, тези институции са били допълнително застрашени през 2020 г. Той подчертава „ясната и тревожна степен на демократично отстъпление“, каза Мария Пейчинович Бурич, генерален секретар на съвета. „Опасността е нашата демократична култура да не се възстанови напълно.“

Базиран в Страсбург, Франция, Съветът на Европа е създаден след Втората световна война за защита на човешките и демократични права, а членството му се разширява, за да включи Русия и много бивши комунистически държави. Той не е институция на Европейския съюз.

Сред страните, цитирани за недемократични практики, са Русия, Турция, Молдова, Унгария и Азербайджан. Практиките включват сплашване и произволно задържане на правителствени критици, журналисти и членове на гражданското общество, както и промени в съдебната система, които се разглеждат като заплаха за нейната независимост.

Още: Доказани престъпници: Рекорден брой осъдени по наказателни дела руски военни

Още: Зеленски прати по дяволите пратеник на Тръмп. Путин е 20 пъти по-голям, а не може без Ким Чен Ун (ОБЗОР - ВИДЕО)

В доклада се отбелязва, че парламентарните и други избори са отложени в много страни или са проведени „при по-малко адекватни условия, а изборно наблюдение е почти невъзможно да се извърши“. В него се казва още, че качеството на бъдещите национални вотове трябва да бъде значително подобрено, за да се възстанови доверието на предубедените граждани.

В някои случаи властта е концентрирана и централизирана в ръцете на държавата, тъй като с ограниченията заради коронавируса, предназначени за борба с пандемията, се злоупотребява или са влезли в сила за твърде дълго време.

Според Бурич насилието срещу жени също се е влошило поради заключването, а мигрантите и други уязвими групи са изправени пред все по-често насилие от страна на властите.

„Тъжната реалност е, че увеличаването на процента на домашно насилие беше предвидим от самото начало на кризата. Периодите на затваряне означават, че жертвите често са хванати в капан заедно със своите насилници“, каза тя по време на видеоконференция след среща в Атина. , "Keep Talking Greece"

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 16.04.25 - Украйна удари руската бригада, обстреляла Суми

Още: Причините са неясни: Почти цяло село не говори и не чува

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес