Британският Върховен съд решава съдбата на Джулиан Асандж. Във вторник и сряда основателят на WikiLeaks ще обжалва решението да бъде екстрадиран в Съединените щати, където го грозят 175 години затвор.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Пред съда
Очаква се на изслушването тази седмица адвокатите на Асанж да поискат разрешение да оспорят заповедта за екстрадиция, подписана от тогавашния министър на вътрешните работи на Обединеното кралство Прити Пател преди почти две години.
ОЩЕ: ООН: Асандж може да бъде подложен на изтезания, ако бъде екстрадиран в САЩ
Ако не успеят да убедят съдиите, че има нещо нередно в тази заповед, Асанж трябва да бъде екстрадиран в рамките на 28 дни - освен ако не успее да убеди Европейския съд по правата на човека да спре временно самолета с така наречената заповед по "Правило 39".
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Ник Вамос, бивш ръководител на отдел "Екстрадиция" в Кралската прокуратура, заяви, че ако Върховният съд отхвърли делото, американските маршали могат да пристигнат в Лондон в рамките на няколко дни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Стела Асанж заяви пред Би Би Си, че съпругът ѝ няма да оцелее в американски затвор и че делото е политически мотивирано."Това дело ще определи дали той ще живее или ще умре", каза тя.
От 2019 г. насам г-н Асанж се намира в лондонския затвор Белмарш, тъй като делото за екстрадиция в САЩ продължава.
Обвиненията срещу него в САЩ са общо 18 и са свързани с публикуването на хиляди секретни американски документи и дипломатически телеграми на сайта му в периода между 2010 г. до 2011 г.
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
Още: Серия от взривове в завод за барут в Казан след атака с дронове (ВИДЕО)
Според американските власти така той е нарушил закона и е застрашил живота на много хора.
Асандж и поддръжниците му твърдят, че той е действал като журналист и целта му е била да разкрие неправомерни действия на американската армия.
ОЩЕ: Австралийски депутати поискаха освобождаването на Джулиан Асандж
Как започва всичко?
Родом от Австралия, огромната съдебна битка на Асандж започна през 2010 г., когато Wikileaks разкри огромен брой поверителни военни файлове от войните в Ирак и Афганистан - включително кадри, показващи как хеликоптер на Съединените щати стреля по цивилни в Багдад.
В продължение на седем години той се укриваше в еквадорското посолство в Лондон, преди да бъде арестуван от столичната полиция през 2019 г.
През същата година САЩ поискаха екстрадирането му от Великобритания, като заявиха, че разкритията са застрашили живота на хората.
Две години по-късно британски съдия постанови, че макар САЩ да са доказали, че имат легитимно наказателно дело срещу Асанж, той не може да бъде предаден, защото може да се опита да си посегне на живота.