Собственик на земя в Швеция спечели съдебна битка за запазване на 14-килограмов метеорит. Шведският апелативен съд постанови, че подобни камъни трябва да се считат за „недвижима собственост“ и част от земята, където са намерени, съобщава БТА.
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво
Още: Сириец на 19 години е заподозреният за нападението в Берлин
Имотът, върху който е паднал метеоритът, съдържа желязо. А самият метеорит е направен от желязо. Следователно той „не може лесно да бъде отделен от това, което обикновено се счита за (недвижима) собственост“, постанови апелативният съд в Свеа.
На 7 ноември 2020 г. железен метеорит пада върху частен имот в Упланд, северно от Стокхолм. През декември същата година двама геолози го намират и го предават на Шведския природонаучен музей в Стокхолм.
Шведската информационна агенция ТТ предаде, че собственикът на частния терен, където е намерен, Йохан Бенцелхена фон Енгестрьом, обжалва решението на окръжния съд в Упсала от декември 2022 г. То дава право на откривателите на скалата Андреас Форшбери и Андерс Сетеквист да получат камъка, тъй като метеоритът не е бил част от имота и е бил движима вещ без собственик.
Още: Папа Франциск няма да води неделната служба за втора поредна седмица
Още: WSJ: Путин може да прилъже Тръмп да си поделят Украйна и засилва военните връзки с Китай
Сега апелативният съд съобщи, че железният метеорит „е съставен от вещества, които вече присъстват на земната повърхност“. Съдия Робърт Грийн каза, че метеоритите или космическите камъни трябва да се считат за „част от недвижим имот точно както другите камъни, въпреки че интуитивно може да се усеща, че това е нещо чуждо на земята“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Избори: Комунизмът в Германия тръгна напред срещу "Алтернатива за Германия"
Шведски закон, известен като Allemansraetten, може и да дава на всеки свободата да се движи свободно в Швеция при условие, че уважават природата и животните, но „не дава на никого правото да вземе метеорит от чужда земя“, уточни съдът в Свеа.
Откривателите също така твърдяха, че е имало споразумение, което им е позволявало да вземат метеорита. Апелативният съд обаче каза, че няма доказателства за такава сделка. Не стана ясно дали геолозите ще обжалват пред
ОЩЕ: Учени установиха източника на „извънземен“ звук в Папуа Нова Гвинея
Още: Кипър продължава да е в плен на студа
Още: Тръмп все повече се облизва за богатствата на Украйна, скоро очаква споразумение