Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Свръхтуризъм в известни европейски дестинации: Ето какви мерки се въвеждат

11 март 2024, 08:53 часа • 1687 прочитания

След като отмина пандемията се забелязва тенденцията все по-голям брой туристи да посещават Европа. През това лято очакванията са, че ще са дори повече отпреди пандемията. Местните власти в редица популярни европейски дестинации се опитват да въведат мерки, с които да ограничат неудобствата за жителите им, създавани от туристическия наплив, но и същевременно да не отблъснат посетителите, предава Bulgaria on air.

Мерките на различните дестинации

Като част от мерките е въвеждане в редица популярни дестинации повишение на туристическите такси или въвеждане на заплащане за достъпа до някои забележителности. Пример за това е храмът „Света София“ в турския мегаполис Истанбул. От януари чужденците, които желаят да го посетят, трябва да плащат входна такса в размер на 25 евро.

Още: Туризмът в ЕС се е възстановил напълно след пандемията

Във Венеция от 25 април се въвежда такса „вход“ за туристите, които посещават историческата част на града, без да преспиват. Подобно на тях, само че за преспиване, в Париж почти устроиха туристическата такса, която се заплаща при престой в хотел или в друго място за настаняване.

Амстердам също въведе нови правила. Ограничиха с 30 на сто броя на лицензите, които собствениците на заведения за хранене и развлечения трябва да притежават, за да могат да работят. Членовете на градския съвет решиха терминалът за круизни кораби да бъде преместен извън историческия център на Амстердам.

В Гърция от началото на тази година е в сила нова "екологична такса", която туристите заплащат. Местните власти обявиха, че тя заменя туристическия данък за настаняване. В Севиля пък местните власти планират скоро да въведат входна такса за достъп до площад "Испания", тъй като според тях напливът от туристи нанася щети на архитектурната забележителност.

Желаещите да посетят най-известните европейски забележителности са все повече. Според данни, резервациите за полети с нискотарифни авиокомпании на Стария континент се увеличава с по 10 процента годишно от 2010г. насам.

Още: Ръст от 70% на ранните записвания за лятото от Великобритания

Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес