Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Светът съществува, за да бъде разделен: Тръмп и Путин споделят общ светоглед

23 февруари 2025, 16:00 часа • 2384 прочитания

Един месец след като Доналд Тръмп се завърна в Белия дом светът е свидетел на истински обрат в световната политика и дори само в понятията, които смятахме за базови - в представата за това кой е диктатор и кой е демократ, кой е приятел и кой е враг. С повтарянето на лъжите на Кремъл, че украинският президент Володимир Зеленски е "диктатор", който е причинил войната, и с нападките срещу европейските съюзници, Тръмп показа каква ще е външната политика на САЩ в негово лице - обратното на онова, което бе залегнало като основа след Втората световна война, а именно: да се подкрепят съюзниците, да се насърчават демокрацията или поне нетоталитарните държави и да се дава предимство на отворените общества пред затворените. 

За резултатите от първия месец управление на Доналд Тръмп The New York Times разговаря с колумнистите Маша Гесен и Брет Стивънс.

Съюзът между Тръмп и Путин

Изглежда, че Тръмп се стреми да превърне Америка в хищническа държава, казва Стивънс. И изброява част от исканията, които Тръмп отправи само в рамките на четири седмици - Дания да се откаже от Гренландия, Украйна да се откаже от повечето си минерални богатства, заплахи срещу Панама, сделка за връщане на отчаяните венецуелски бежанци към социалистическата диктатура, от която те избягаха, Канада да стане 51-вият щат. На практика доктрината, изповядвана от Тръмп, споделя същия светоглед като тази на Владимир Путин - насилствено завладяване.

Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски

Това, което Путин в действителност иска, е да се върне в 1945 г., когато лидерите на СССР, САЩ и Великобритания седнаха в Ялта и разделиха Европа на парчета. Тази идея е фундаментална за разбирането на Путин за това какъв трябва да бъде светът - така че въпросът за него далеч не се изчерпва с Украйна. Съдейки по експанзионистичната реторика на Тръмп - исканията да получи Гренландия, Канада, Панамския канал, ресурсите на Украйна - става ясно, че той се стреми към същото.

Тръмп гледа на съюзниците си като на мошеници

Всъщност, отбелязва Брет Стивънс, някои от тези позиции ще бъдат политическа катастрофа за Тръмп. Защото ако например Зеленски бъде свален и в Киев бъде установено руско марионетно правителство, това ще бъде такъв политически колапс за Тръмп, какъвто стана бързото падане на Афганистан във властта на талибаните за Джо Байдън. Тоест ще се сбъдне големият кошмар на Тръмп да изглежда "слаб".

Тръмп вярва, че американците са го избрали, за да получат по-добра сделка от други страни, а не за да имат споделени ценности. И той гледа на съюзниците на Америка като на мошеници, които трябва да бъдат притиснати, за да се изстискат от тях по-добри сделки.

Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия

ЕС гледаше на Украйна като на удобен буфер. А ако той бъде пометен?

Междувременно заплахата за Европа вече не е теоретична - за първи път след Втората световна война европейските държави са изправени пред агресивна, експанзионистична сила в лицето на Путин, която активно води война. През последните три години Украйна служеше като буфер между ЕС и Русия. Именно по този ужасен начин се отнасяше Европа към героизма на украинците, предоставяйки им помощ точно толкова, колкото да се поддържа буферната зона. И сега, когато САЩ очевидно са готови да се оттеглят от защитата на европейския континент, Европа се намира под пряка военна заплаха.

Но и "безпрецедентната военна помощ" за Украйна по времето на Байдън също бе мит

Маша Гесен изтъква обаче още един момент - че военната помощ за Украйна поначало бе слаба още по времето на предишния американски президент Джо Байдън. "САЩ и НАТО винаги са имали военната и финансова мощ не просто да помогнат на Украйна да се защити и да забавят напредъка на Русия, но и да сложат край на тази война. И те последователно избираха да не го правят. (...) Помощта за Украйна бе нищожна в сравнение с американските разходи за конфликти, в които САЩ действително са участвали. Тази помощ никога не беше достатъчно, за да спре кланетата, унищожаването на украинските градове, убийствата и изтезанията на украинския народ. Сега дори и тази недостатъчна помощ вероятно ще изчезне."

Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?

В дългосрочен план щетите от политиката на Тръмп ще са огромни

Според Стивънс американците трябва да са наясно, че ако Русия излезе победител от войната в Украйна, това съвсем няма да позволи на Съединените щати да концентрират силите си в Източна Азия. Напротив, това само ще насърчи Китай да завладее Тайван при първа възможност. И освен това Иран ще се почувства уверен, че щом САЩ предават съюзниците си в Тайван, Афганистан и Украйна, то те в крайна сметка ще предадат и партньорите си в Израел.

"Не съм склонен да правя твърди и окончателни заключения след един месец лошо управление. Но ние никога не сме виждали нещо подобно: американски президент, който намира повече общо с руски диктатор, който трови опонентите си и изпраща ракети в домовете на хората, отколкото с хора, които са отровени и по които се стреля", казва той. И предупреждава, че тази политика в дългосрочен план ще нанесе огромни щети на реалната власт на Щатите в световната политика.

WSJ: Путин може да прилъже Тръмп да си поделят Украйна и засилва военните връзки с Китай

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес