Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Светът през 2016 година: Тероризъм и атентати

31 декември 2016, 19:00 часа • 17929 прочитания

Атентатите през 2016 година, за съжаление, станаха неизменна част от всекидневието ни. Във всички точки на Европа и света загинаха стотици хора от ръцете на терористи. Ето някои от най-кървавите и шокиращи терористични актове, които белязаха с червено отминаващата 2016 година.

Кошмарът в Ница

В нощта на 14 срещу 15 юли в Ница, на крайбрежната алея, наречена Английския булевард, бяха пометени десетки хора, излезли да се веселят на националния празник на Франция. Малко преди 23:00 часа френско време за по-малко от 2 минути терорист прегази с 19-тонен камион жертвите, преди да бъде убит от полицията. Загинаха 86 души, а близо 400 са ранени. Терористичният акт беше извършен от 31-годишния тунизийски екстремист Мохамед Лауеж Булел. Булел бе убит от полицията. По свидетелски показания терористът е карал на зиг-заг, за да уцели колкото се може повече хора и е крещял "Аллах Акбар".

По време на разследването става ясно, че Булел е бил осъден заради проява на насилие. Атентаторът е имал и други срещи с френското правосъдие – по дела от общ характер.

Освен това Булел се опитал да получи повече оръжие преди да извърши терористичното нападение в Ница. Това се разбира от SMS, който той е изпратил на друг човек. В хода на атентата Булел е разполагал единствено с пистолет 7,65 мм калибър. Няколко часа преди атаката той е изпратил своя снимка до семейството си и уверил, че е щастлив.

По-рано френски телевизионен канал, позовавайки се на съседи на Булел, съобщи, че той се развежда с жена си и е депресиран, тъй като трудно преживява развода, а също имал финансови проблеми. "Той ми изпрати селфи и каза, че е щастлив, че в живота му всичко е наред", каза пред изданието Mirror братът на терориста – Джабир. "По-късно, когато чухме за това, което се случва в Ница, започнахме да му изпращаме съобщения с въпрос дали всичко е наред при него. Писахме му съобщения до два часа сутринта", добави той. Роднина на Булел – Сокри Амими, каза пред изданието, че Мохамед от дете имал психически проблеми. "Той имаше седем братя и три сестри, но само той беше болен. Вземаше много наркотици и пиеше всичко, което му попадне, макар да съзнаваше, че е психично болен", каза Амими. Според него, бившата му съпруга знаела, че е болен.

В края на юли се разбра, че заради недостатъчен персонал властите на Ница са се отказали да проверяват хората, дошли да гледат фойерверките преди атентата в града. "Заради ограниченото количество персонал представителите на силите за сигурност, на полицията и на местните власти разгледаха и после отхвърлиха идеята за проверка на хората, дошли да видят празничния фойерверк по повод Деня на превземането на Бастилията", писа тогава The Wall Street Journal.

На 20 юли бe[е удължено извънредното положение във Франция, обявено след атентата в Париж от 13 ноември 2015 година. При гласуването тогавашният френският министър-председател Манюел Валс предупреди, че страната може да очаква още терористични атаки и смъртни случаи и ще трябва "да се научи да живее със заплахата".

На 17 декември френските власти повдигнаха обвинение срещу още трима мъже, заподозрени в съучастие на ислямските радикалисти, причинили смъртта на 86 души в Ница. Те бяха сред 11-те арестувани в Ница и западния град Нант. Останалите 8 бяха освободени. Мъжете са на възраст 24, 31 и 36 години и ще бъдат съдени за терористичен заговор.

Атентатите в Брюксел

На 22 март 2016 година около 8:00 часа местно време в залата за заминаващи на летище "Завентем" в Брюксел избухнаха два взрива. Първият стана факт между гишетата American Airlines и Brussels Airlines, а вторият край кафене. Загинаха 14 души, а 96 бяха ранени. Трети взрив разтърсва белгийската столица 9:30 часа в метрото между станциите "Маалбек" и "Шуман". Загинаха 20 души, над 100 бяха ранени, 17 от които - тежко.

Четири дни по-рано е задържан Салах Абседлам, главен заподозрян за парижките атентати от 2015 година. Смята се, че атентатите в Брюксел са "отговор" на неговото залавяне. На 21 ноември 2015 година министър-председателят на Белгия заяви, че съществува опасност от голям атентат в Брюксел.

Шест дни преди атентатите ФБР е информирало правителството на Нидерландия за братята. Американската страна предала по-специално данни, че в миналото братята били свързани с престъпни и екстремистки среди, заяви холандският правосъден министър Ард ван дер Стер пред парламента на страната. Съответно на следващия ден нидерландската полиция се свързала с полицията в Белгия. "Беше дискутирано радикалното минало на двамата братя", изтъкна той, без да влиза в подробности.

Разследването показа, че Ибрахим Бакрауи се е самовзривил на летището в Брюксел, а брат му Халид на метростанцията "Маалбек". Двамата братя попаднали в терористичния списък на ФБР непосредствено след атентатите в Париж на 13 ноември.

По-късно AFP съобщи, че братята Брахим и Халид Бакрауи стоят както зад брюкселските атаки, така и зад тези в Париж на 13 ноември. В 14-ия си брой английското издание "Дабик" на джихадиската групировка "Ислямска държава" писа за Халид: "Всички подготовки за удара в Париж и Брюксел започнаха с него и по-големия му брат Ибрахим". Изданието посочва, че двамата братя са получили "прозрение", докато за излежавали присъди в затвора, и са решили да "живеят за религията". Според изданието Халид често е сънувал, че се бори с неверниците на страната на пророка. Изданието писа и че Наджим Лашрауи, който също се взриви на летището в Брюксел, е бил специалистът по експлозиви на групата. "Именно Абу Идрис (бойното му име) направи експлозивите за двете атаки в Париж и Брюксел", писа изданието.

На 28 март беше съобщено, че терористичните атаки на летището "Завентем" в Брюксел и метростанцията "Маалбек" вероятно са били планирани в гръцката столица Атина. Италианската телевизия Sky Italia уточни, че един от извършителите на нападението срещу метростанцията "Маалбек" Халид Бакрауи е бил в Гърция през юли 2015 г. Тази информация е била потвърдена от италианските спецслужби, както и от италианските служби за борба с тероризма. Техен представител е уточнил, че през лятото на 2015 г. Бакрауи е минал през Италия на път за Гърция. По същото време в Гърция се е намирал и основният организатор на кървавата баня в Париж от 13 ноември 2015 г. Салех Абдеслам. Sky Italia твърдеше, че в Атина миналата година се е намирал и друг участник в парижките атентати Абделхамид Абауд. Предположенията, че атаките в Брюксел са били планирани в Атина се основават на факта, че в жилището на Абауд в атинския квартал "Панкрати" бяха открити карти на летището "Завентем" в Брюксел.

По време на разпитите Мохамед Абрини и Осама Крайем - двамата оцелели терористи от атентатите в Брюксел, твърдят пред разследващите, че са се отказали да се самовзривят в последния момент. Абрини твърдеше, че бил "заставен" от братята Ибрахим и Халид Бакрауи да отиде на летище "Завентем". Той заявил, че "не би убил и муха". По неговите думи първоначалният замисъл е бил на аерогарата да бъдат взривени три бомби, пред гишетата за регистрация на пътници за полети към САЩ, Русия и Израел. Абрини вече призна, че е "мъжът с шапката" от известните кадри от охранителните камери на летището, заснели тримата атентатори. Местните медии уточниха, че потвърждението за участието му в атентатите е получено с помощта на ФБР. Американското контраразузнаване предоставило на белгийските служби достъп до програма за лицево разпознаване и така било напълно изяснено, че оцелелият от атентата на летището е той. Вторият оцелял атентатор - Крайем, заяви при разпитите, че е бил напълно наясно в какво участва, че не е бил в Брюксел случайно, както и че в последния момент е решил "да направи крачка назад". Крайем е шведски гражданин, потомък на сирийски бежанци, получили статут на закрила в Швеция. Той обяснява, че заедно с Халид Бакрауи се качили в метрото с раници, пълни с взривно вещество. Крайем твърди, че изхвърлил своята раница, но досега тя не е открита. Медиите уточниха, че липсата на раницата запазва опасението за възможен нов атентат. 

В крайна сметка Мохамед Абрини и Осама Крайем, заедно с още петима души, задържани заради атаките в Париж и Брюксел, останаха още един месец в ареста. Сред останалите бяха мъж, помогнал на ключовия заподозрян за атентатите в Париж Салах Абдеслам да избяга от Франция в Белгия и четирима души, обвинени за ролята им в атентатите в Брюксел.

След случилото се белгийският министър на транспорта Жаклин Галан подаде оставка, след като беше обвинена, че е пренебрегнала критични доклади на ЕС за плачевното състояние на сигурността на летищата в страната.

По-късно стана ясно, че САЩ и Нидерландия са разкрили на Белгия криминалното минало на братята Бакрауи. Шест дни преди атентатите ФБР е информирало правителството на Нидерландия за братята. Американската страна предала по-специално данни, че в миналото братята били свързани с престъпни и екстремистки среди. Съответно на следващия ден нидерландската полиция се свързала с полицията в Белгия.

На 26 март третият участник в терористичния атентат на летище Завентем бе разпознат и задържан. Предполага се, че той е бил водачът и вербовчикът на терористите. Човек на име Фейсал Шефу е разпознат като третия съучастник във взрива на летището на 22 март, съобщи в. „Соар“.

На 29 април двама души се явиха в съда в Лондон, обвинени в предоставяне на финансова помощ на заподозрения за атентатите в Брюксел и Париж Мохамед Абрини, докато е бил във Великобритания миналото лято. Британецът Мохамед Али Ахмед и Закария Боуфасил, и двамата на 26 години от Бирмингам в Централна Англия, бяха обвинени в предоставяне на 3000 паунда на Абрини. Абрини беше разпознат като "човекът с шапката" на летището в Брюксел на 22 март. Обвиненията срещу британците бяха повдигнати за предоставяне на средства, въпреки основателната причина да подозират, че парите ще бъдат използвани за целите на тероризма.

Стрелбата в Мюнхен

На 22 юли германският гражданин от ирански произход Али Давид Сонболи уби деветима посетители в търговски център в Мюнхен. 18-годишният Сонболи разстреля предимно юноши, потомци на мигранти, и се самоуби, а 35 души бяха ранени при нападението. По-късно стана известно, че Сонболи е имал психически проблеми и страх от общуване с връстници. Негов бивш приятел разказа в социалните мрежи, че Сонболи е бил тормозен в училище и това го е променило. Frankfurter Allgemeine Zeitung информира, че нападателят не харесвал турци и араби и се чувствал като част от "арийската цивилизация", тъй като е с иранско потекло и германски паспорт. Сонболи се гордеел, че е роден в един и същи ден с Хитлер. Али Сонболи откри стрелба до заведение за бързо хранене, където предварително поканил тинейджъри. За целта създал в социалната мрежа фалшив профил и обещал да черпи всеки, който се отзове на поканата. Сред загиналите има четирима етнически турци и трима косовски албанци.

По време на разследването става ясно, че пистолетът на Давид Сонболи е бил театрален реквизит, преоборудван и направен отново огнестрелен. Купен е от Словакия. 18-годишният младеж стреля с полуавтоматичен пистолет "Глок 17". В раницата му са открити 300 патрона. Според германски медии убиецът е ползвал за пример предишен амок на ученик.

Също така полицията в Мюнхен съобщи, че има очевидна връзка Сонболи и норвежкия масов убиец Андерш Брейвик, който уби 77 души през юли 2011 година. Стрелецът е бил обсебен от случаите на стрелба по много хора. Претърсилите дома му полицаи са открили изрезки от вестници за нападения, включително статия озаглавена "Защо учащите убиват". От полицията в Мюнхен заявиха, че действията на 18-годишния престъпник не са преследвали политически цели, а също така няма доказателства да е свързан с групировката "Ислямска държава". Съобщава се, че младият човек е действал сам. Според някои данни, той е посещавал лекар във връзка с психологическо разстройство.

Атентата на коледния базар в Берлин

На 19 декември 24-годишният тунизиец Анис Амри навлезе с камион на коледен базар в Берлин и прегази 12 души. На 23 декември Амри беше убит при рутинна полицейска проверка в Милано. Амри бил спрян за проверка на документите около 3 часа през нощта. Той извадил пистолет и започнала престрелка, в която бил убит.

Амри има контакти в Италия, където е пристигнал през 2011 година. Малко след пристигането си на Апенините е осъден за подпалване на бежански център. Освободен е през 2015 година и заминава за Германия.

По-рано стана ясно, че отпечатъците от пръстите на застреляния в Милано тунизиец съвпадат с тези, открити по врата на камиона, който премаза 12 души на коледния базар в Берлин.

Терористичните атаки в Турция

През годината в Турция станаха над 40 терористични атаки със стотици загинали и ранени.

На 12 януари след взрив на площад „Султан Ахмет“ в Истанбул загинаха 10 немски граждани, 7 бяха ранени. Камикадзе се взриви до група туристи от Германия, състояща се от 20-25 души. Част от туристите били спасени от екскурзоводката, която предупредила за опасността. Отговорност за взрива пое терористичната организация "Ислямска държава". По останките следователите са установили, че се е взривил 27-годишен бежанец от Сирия. След терористичния акт в Истанбул турската полиция проведе контратерористични мероприятия в пет града в страната. В резултат по подозрение в причастност към терористичната групировка "Ислямска държава" са задържани 59 души.

На 17 февруари т.г. в близост до военно общежитие в централната част на Анкара при атентат загинаха 28 души и бяха ранени 81. Тогава автомобил с експлозиви се взриви до автобус, превозващ военни, спрял на светофарите на булевард "Иньоню" в центъра на турската столица. Отговорност за атентата поеха "Кюрдските свободни соколи" (Kurdistan Freedom Falcons /TAK/) - военна кюрдска група, свързана с ПКК.

В края на февруари стана ясно, че от началото на година турските сили за сигурност са предотвратили 18 самоубийствени атентата. Четири коли-бомби са били вкарани на територията на Турция, като са били открити три от тях. Всичките са били натоварени с експлозиви.

На 13 март в 18,45 ч. местно време кола се взриви между два автобуса на градския транспорт в Анкара в момент, когато на мястото е имало много хора. Загинаха 37 души, а над 100 бяха ранени. Някои от информационните агенции припомниха, че посолството на САЩ преди дни е предупредило своите граждани за възможни терористични нападения на 11 март и препоръча да не приближават района на дипломатическата мисия. Свързана с Кюрдската работническа партия (ПКК) групировка пое отговорност за взрива.

10 декември при атентат в Истанбул загинаха 41 души. Най-малко 30 от загиналите по време на нападението бяха полицейски служители, докато седем бяха цивилни. „Кюрдските ястреби на свободата“, разклонение на ПКК, поеха отговорност за нападението. „Екип на отмъщението от КСС извърши едновременни нападения пред стадион „Водафон Арена“ в Истанбул и в парка Машка около 22:30 местно време“, се казваше в изявлението на групировката, публикувано на сайта ѝ. От групировката обявиха, че нападението е извършено от двама нейни членове.

Орландо

На 12 юни Омар Матин, американски гражданин от афганистански произход, откри стрелба в заведение в Орлндо, уби 49 души и рани 53-ма. Той беше ликвидиран от полицията. Отговорност за акта пое терористичната групировка „Ислямска държава“, макар властите в САЩ няколко пъти да увериха, че не е имало подготовка отвън.

Непосредствено преди нападението Мартин е заявил своята принадлежност към групировката „Ислямска държава”, а по-късно джихадистите също го припознаха като „воин на халифата” в свое изявление. Барак Обама обаче заяви, че няма информация нападението да е подготвяно извън САЩ и 29-годишният Матин да е част от по-голям заговор на групировката. Но директорът на ФБР Джеймс Коми каза, че извършителят на нападението в Орландо със сигурност е бил „радикализиран”, поне отчасти от джихадистка пропаганда в интернет. Една от бившите съпруги на Матин го описа като нестабилен човек с труден характер, който в някакъв момент е искал да стане полицай.

Междувременно Доналд Тръмп разкритикува Обама и заяви, че настоящият държавен глава трябва да подаде оставка, тъй като не е изтъкнал „радикалния ислям” като причина за нападението. През декември 2015 година след друго джихадистко нападение Тръмп призова за временна забрана за влизане на мюсюлмани в САЩ, което доведе до много критики срещу него.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес