Светът остава слабо подготвен за евентуална нова здравна криза или пандемия според независим анализ за глобалната подготвеност, публикуван в понеделник, предаде ДПА.
Още: Сирски: Спряхме руската армия на границата между Курска и Сумска област
Още: Украйна успя да спечели пари от руски петролен танкер, задържан преди години
ОЩЕ: Започва най-унищожителната грипна епидемия в Европа
Съветът за мониторинг на глобалната готовност, който прави оценка на готовността на света за пандемия и други здравни кризи, предупреди в доклад, че капацитетът на света да се справи с потенциална нова пандемия остава неадекватен.
Световната здравна организация (СЗО) и Световната банка създадоха Съвета за мониторинг на глобалната готовност (GPMB) през 2018 г. в отговор на смъртоносната вълна от ебола в Западна Африка. Целта на наблюдението е да бъде анализирана готовността по света и да бъдат отправяни препоръки.
Още: Най-видната пропагандистка на Путин тръгна да се бие в Украйна, но почти (ВИДЕО)
Още: Разярен бик разби оградата и нападна множество хора (ВИДЕО)
В доклада се отбелязва, че в началото на пандемията от COVID-19 са извършени някои действия, но някои страни са ограничили готовността си да реагират бързо при подобни кризи, а при други се забелязва слаб напредък, съобщава БТА.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Путин призна, че руски ракети са ударили граждански цели в Суми и Кривой Рог (ВИДЕО)
Още: Украйна е готова при ядрена атака да използва израелска спешна терапия
Организацията отправя няколко препоръки за подобряване на готовността за здравни кризи по света. Страните би следвало да увеличат наблюденията, за да са в състояние да засичат нови заболявания на ранен етап на разпространение, пише в доклада. Трябва да се подобрят събирането на данни и възможностите за анализи.
ОЩЕ: Вирусолог: Следващата пандемия може би чука на вратата
По-бедните страни се нуждаят от финансова подкрепа и облекчение на дълговете, за да могат да си осигурят ресурси. Планираният фонд от десет милиарда щатски долара за превенция и готовност за пандемии трябва спешно да бъде финансиран, отбелязват от GPMB.
Още: Стана ясна причината за смъртта на папа Франциск
Още: Следващият папа: Кардиналите с най-голям шанс да наследят Франциск (СНИМКИ)
Изследванията и развитието на нови лекарства не бива да се концентрира в няколко страни, какъвто бе случая с пандемията от COVID-19. Гражданското общество трябва да бъде включено по-активно във всички нива на готовност. Съпредседателят на организацията Колинда Грабар-Китарович, бивша хърватска президентка, каза, че липсата на доверие между страните и между гражданите и властите затруднява добрата готовност за пандемии.
Призоваваме лидерите да премахнат предишните разделения и да прокарат нов път въз основа на споделеното признание, че бъдещата ни безопасност зависи от смислени реформи и най-високо ниво на политическа решимост за готовност за здравни кризи, каза тя.