Белгия осъди френския гражданин Салах Абдеслам и белгиеца с марокански произход Мохамед Абрини за джихадистките атентати през 2016 г. в белгийската столица, които убиха 32 души, предаде АФП.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Двойката от високопоставени лица – вече осъдени на доживотен затвор от Франция за клането през 2015 г. в Париж – бяха сред шестимата обвинени, признати за виновни за "убийство, свързано с тероризъм" при най-голямата мирновременна атака в Белгия. Отговорността за самоубийствените атаки на 22 март 2016 г. на главното летище на Брюксел и в метрото беше поета от групировката "Ислямска държава".
Стотици пътници и транспортен персонал бяха осакатени и след седем години много жертви, роднини и спасители остават травмирани след атентатите в Брюксел.
Присъдите за убийство оставят признатите за виновни изправени пред доживотна присъда в Белгия. Тя се очаква след края на лятната ваканция през септември, уточнява БГНЕС.
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Подробности
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
СНИМКА: Getty Images
33-годишният Абдеслам беше единственият оцелял извършител на атаката в Париж през 2015 г., при която загинаха 130 души. Прокурорите казаха пред съда, че смятат, че базираната в Белгия клетка е извършила и нападението на 13 ноември 2015 г. във френската столица.
Абдеслам е избягал в Брюксел, след като е участвал в атентатите в Париж, и се е укривал за четири месеца в апартамент, приютяващ членове на местната клетка. Той беше арестуван няколко дни преди атаките в Брюксел.
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
Но журито, което прекара повече от две седмици в обсъждане, отхвърли твърдението му, че не е участвал в планирането на насилието.
Абрини беше признат за виновен, че е бил част от един от екипите на атентаторите, атакували летището в Брюксел и метростанция. Той свидетелства, че в последния момент е решил да не се взриви на летището - както направи друг обвиняем, Осама Крайем, швед от сирийски произход.
Заподозреният Осама Атар, за когото се смята, че е бил убит при въздушен удар в Сирия, беше осъден задочно за организиране на атаките. Двама други обвиняеми – тунизиецът Софиен Аяри и руандецът Ерве Баингана Мухирва – бяха оправдани за убийство, но признати за виновни за участие в терористична група. Братята Смаил и Ибрахим Фариси бяха оправдани по повдигнатите им обвинения.
Историята
СНИМКА: Actualno.com/Петя Бързилска
Сутринта на 22 март 2016 г. двама мъже се взривиха на международното летище Брюксел-Завентем, а три часа по-късно във влак на метрото близо до седалището на Европейския съюз. Бомбардировките - близо до централите на НАТО и ЕС - бяха част от вълна от атаки, поети от групировката ИД в Европа.
Съдът официално увеличи броя на загиналите от атаките от 32 на 35, след като установи връзка между претърпяната травма и смъртта на още трима души впоследствие. Една от тях включваше 23-годишна жена, присъстваща на летището, която решава да сложи край на живота си чрез евтаназия поради причинените психически страдания.
ОЩЕ: Атентаторите от Париж и Брюксел взели хиляди евро социални помощи