Британският министър-председател Риши Сунак обяви първата в света среща на върха по въпросите на изкуствения интелект, като по време на посещението си във Вашингтон поиска водеща роля на Обединеното кралство в ограничаването на потенциалните рискове.
Сунак ще се срещне с президента Джо Байдън в Белия дом в четвъртък за разговори, по време на които ще изрази и непоколебима подкрепа за Украйна. Младият лидер на консерваторите води често трудни битки, за да покаже значимостта на Обединеното кралство след Брекзит, съобщава АФП.
Откривайки двудневното си пътуване, министър-председателят обяви, че през втората половина на годината Великобритания ще проведе първата в света среща на високо равнище по въпросите на изкуствения интелект.
"ИИ има невероятен потенциал да промени живота ни към по-добро. Но трябва да сме сигурни, че той се разработва и използва по начин, който е безопасен и сигурен", заяви Сунак.
"Неведнъж в историята сме изобретявали нови технологии, които променят парадигмата, и сме ги използвали за благото на човечеството. Това е, което трябва да направим отново", добави той.
По време на срещата на върха в Япония миналия месец Г-7 призова за действия в областта на ИИ.
Миналата седмица Съединените щати проведоха с Европейския съюз разговори за кодекс за поведение в областта на ИИ. Сунак настоява за бъдещ глобален регулатор на ИИ, който да бъде базиран в Лондон.
"Обединеното кралство е в добра позиция да играе водеща роля. Извън САЩ ние вероятно сме водещата нация в областта на ИИ сред демократичните държави. Имаме възможност да въведем правилна регулация, за да защитим нашите граждани", заяви Сунак пред TalkTV.
"Най-голямата жертва"
Сунак започна двудневното си посещение в САЩ с поднасяне на венец на Гроба на незнайния воин в Националното гробище Арлингтън, а войниците изстреляха залп от 19 пушки.
"В памет на тези, които дадоха върховната жертва, за да можем да живеем свободно. Ние ще ги помним", се казва в написаното на ръка послание от Сунак върху венеца.
Очаква се войната в Украйна да доминира в разговорите му с Байдън, като Великобритания ще се присъедини към САЩ в отстояването на силна военна подкрепа за Киев.
Посещението идва в момент, когато Русия и Украйна си разменят обвинения за това кой е взривил големия язовир Каховка, предизвиквайки опустошителни наводнения.
Всяко умишлено посегателство срещу язовира би представлявало "най-голямото нападение срещу гражданска инфраструктура в Украйна от началото на войната и просто би демонстрирало новите низини, които бихме видели от руската агресия", заяви Сунак пред репортери на борда на самолета си от Лондон.
Съединените щати и Великобритания все още не са идентифицирали виновника.
Но в интервю за ITV News Сунак заяви, че Русия е следвала "целенасочена стратегия за нанасяне на удари по гражданската инфраструктура".
"Това е неправилно, варварско и ужасяващо. Ето защо им оказваме такава силна подкрепа и ще продължим да го правим", каза той за украинците.
Сунак коментира и британския министър на отбраната Бен Уолъс като кандидат за ръководител на НАТО преди срещата на върха на западния военен алианс следващия месец в Литва. Премиерите на Дания и Естония също се разглеждат като претенденти за поста.
Мандатът на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг изтича през октомври.
Да се надяваме на бизнеса
Ден преди разговорите си с Байдън Сунак се срещна с най-високопоставения републиканец във Вашингтон - председателя на Камарата на представителите Кевин Маккарти, който похвали дългогодишния съюз.
"Когато връзката ни е по-силна, светът е по-сигурен и демокрацията се развива", каза Маккарти.
Въпреки широката подкрепа, която САЩ оказват на Великобритания, Сунак почти се е отказал от търговско споразумение след Брекзит с администрацията на Байдън, която проявява ограничен ентусиазъм.
Сунак изтъкна военния съюз между САЩ и Великобритания, за да аргументира икономическите отношения.
"Точно както оперативната съвместимост между нашите военни сили ни даде предимство на бойното поле пред нашите противници, по-голямата икономическа оперативна съвместимост ще ни даде решаващо предимство през следващите десетилетия", каза Сунак, богат бивш банкер, който е учил в САЩ и притежава имот в Калифорния.
Министър-председателят настоява за облекчения от страна на САЩ за производителите на автомобили в Обединеното кралство чрез по-голям достъп до важни минерали, използвани в батериите, след като Законът за намаляване на инфлацията на Байдън предложи огромни субсидии на компаниите с дейност в САЩ.
По-късно Сунак трябваше да наблюдава мача на бейзболния отбор "Вашингтон Нешънълс" срещу "Аризона Даймъндбекс" по време на втория годишен "Ден на приятелството между Обединеното кралство и САЩ", с който се отбелязват 238 години от установяването на дипломатически отношения.
Но запаленият състезател по крикет се въздържа от възможността да хвърли церемониалното първо подаване – вероятно за да не се обърка нещо при хвърлянето.
ОЩЕ: Риши Сунак търси подкрепа от Байдън за кандидатурата на Уолъс за генерален секретар на НАТО