От днес тече 2-годишен срок, в който страните от Европейския съюз трябва да свържат социалните си ведомства в единна електронна система за обмен на данни. Тя цели премахване на бюрокрацията за живеещите в различни европейски страни граждани, както и борба с източването на социални помощи.
Днес Европейската комисия официално лансира платформата на централно ниво.
15 000 социални ведомства в 28-те държави от ЕС плюс Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария трябва да започнат да обменят документация по интернет - бързо и в реално време, съобщава БНР.
В момента контактите между социалните и данъчните служби на отделните държави става чрез стандартна пощенска кореспонденция и насрещните проверки отнемат месеци.
Според Еврокомисията новата единна информационна система ще помогне за по-бързото административно обслужване на гражданите, които са живели и работили в повече от една европейска страна – например за изчисляване и признаване на пенсионен стаж или други социални надбавки.
Също така властите ще засичат по-ефективно опитите за измами като получаване на помощи от повече от една социална система.
Интернет платформата трябва да заработи до юли 2019 г. До тогава България и останалите членки на Съюза имат задължение да синхронизират електронните си регистри и системи с тези на общоевропейската платформа за обмен в социалното осигуряване.