Македонският алианс за европейска интеграция в Албания, който представлява и защитава правата на македонската общност в страната, поиска от властите в Тирана незабавно да забранят дейността на фондация "Българска памет" от България, като същевременно изрази "дълбока загриженост за настоящите усилия на българските власти и споменатата фондация за асимилиране на македонската общност“, пише македонската телевизия 21. Изглежда македонската партия в Албания се страхува македонската общност в Тирана да не се върне към българските си корени и по този начин да загуби избиратели.
"На първо място се обръщаме директно към министър-председателя Еди Рама, от когото отново молим за неговата незабавна намеса и тази на компетентните институции за спиране на дейността на фондация "Българска памет" и нейната престъпна мрежа в районите, където живее македонската общност", се посочва в позицията на македонската партия в Албания.
Според тях дейностите на фондацията "представляват сериозна намеса във вътрешните работи на Албания, подкопават етническата толерантност и сериозно нарушават общностната хармония, която винаги е била една от най-висшите ценности на страната".
"По-конкретно, фондация "Българска памет", подкрепяна от различни български структури, участва в корупцията на албански чиновници чрез дарения, за да създаде престъпна мрежа, която се занимава с асимилация на македонци в Албания, манипулиране на данни от преброяването на македоноговорящи малцинства и издаване на фалшиви удостоверения за български произход и съдействие в бизнеса с български паспорти", се казва още в позицията на партията. ОЩЕ: Опозицията в Македония настоява за черен печат на д-р Милен Врабевски
Милен Врабевски и дейностите на фондацията му в Албания
Д-р Врабевски е български бизнесмен, филантроп и меценат. Учредител и председател на Фондация „Българска памет". Именно той покри щетите по българския клуб "Цар Борис III", на който счупиха табелата в югозападната ни съседка, както и на културния център "Иван Михайлов" - Битоля, чиято входна врата беше запалена.
Снимка: Фондация "Българска памет"
Фондацията на д-р Врабевски организира и присъства на редица събития, свързани с общата ни история в Северна Македония, както и редица инициативи в областта на европейската интеграция на млади хора от България, Сърбия, Северна Македония, Албания, Молдова и Украйна.
Сред инициативите на организацията е превърналата се в традиция за безплатни прегледи за българската общност в Албания. Припомняме, че втора поредна година фондацията изпраща медицински екип от България, който да преглежда българите там с цел подобряване качеството на живот чрез осигуряване на достъп на специализирани медицински услуги, каквито в момента в региона липсват. ОЩЕ: България прати "Спартан" и медицински екип за българите в Албания
Истинската причина за искането на македонската партия
За да стигнем до истинската причина за искането на македонската партия, трябва да започнем отдалеч с признаването на българско малцинство в Албания, което се случи през есента на 2017 година и беше исторически успех за страната ни.
Десетки хиляди албанци, живеещи в районите на Гора, Голо бърдо и Преспа, се смятат за етнически българи. Много от тях имат и български паспорти. Исторически изследвания също доказват българския произход на определени общности в Албания.
Тогава овината за признаването на българското малцинство в Албания срещна голямо недоволство от страна на Скопие, тъй като от години Северна Македония оперира на територията на Албания, приобщавайки българската общност към броя на своето, официално признато малцинство.
Скопие е особено активно в опитите да убеди българите в Албания, че са македонци, развивайки дейността на различни организации и пропагандни кампании.
Ето защо дейността на фондация "Българска памет" не се е понравила на македонската партия в Тирана, която най-вероятно защитава и интересите на Скопие на албанска територия.
Не са тайна и настроенията срещу фондацията в Северна Македония. Припомняме, че през октомври 2022 година сегашните управляващи в югозападната ни съседка, тогава като опозиционна партия поискаха "черен печат" за д-р Милен Врабевски. ОШЕ: Македонски бяс срещу признаването на българското малцинство в Албания и "Велика България"