Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова днес за примирие в Нагорни Карабах, след като броят на загиналите по време на стълкновенията в отцепилия се регион в Южен Кавказ нарасна, предаде Ройтерс.
Още: Подготовка за раждането - Бременна в 8-и месец ограби две банки
Още: Огненият ад в Кочани взе още една жертва
"Изключително важно е да отправим много ясно послание към всички страни: Огънят трябва да спре незабавно! Трябва да подкрепим всички усилия за намиране на мирно решение по пътя на преговори", заяви Столтенберг по време на посещение в Турция. "Военно решение на ситуацията в Нагорни Карабах няма", каза той на пресконференция в Анкара.
Столтенберг призова също Анкара – основен съюзник на Азербайджан, "да използва влиянието си за успокояване на напрежението" в Нагорни Карабах, където се водят сражения между армията на Баку и арменските сепаратисти, предаде АФП.
Очаквам Турция да използва своето влияние, за да успокои напреженията, каза Столтенберг на пресконференция с турския външен министър Мевлют Чавушоглу.
Още: Оперират отново Кейт Мидълтън, вижте подробности за състоянието ѝ
Чавушоглу, чиято страна се обявява за слагане край на "окупацията на Нагорни Карабах от сепаратистите, подкрепяни от Армения", заяви, че НАТО трябва също "да призове Армения да се изтегли" от региона и да зачита "териториалната цялост на Азербайджан".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия и Китай се хвалят: Близо сме да създадем оръжие "дроноубиец" (ВИДЕО)
Още: Студенти призоваха Европа да се събуди за случващото се в Сърбия
Той обвини също Армения, че "извършва военни престъпления" като напада зони, населени с цивилни.
По време на срещата си Столтенберг и Чавушоглу са обсъдили още напреженията във връзка с проучванията за въглеводороди в Източното Средиземноморие между Турция от една страна, и Гърция и Кипър - от друга.
След демонстрации на сила и войнствени изявления през август, Анкара и Атина се споразумяха през септември да подновят "проучвателните преговори".
Още: Русия напредва бавно със строежа на наследника на потопения крайцер "Москва" (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 04.04.25 - Русия е готова за още война, ако Тръмп се провали с мира
Знак за наличието на воля за умиротворение бе постигането в четвъртък в НАТО на споразумение между Гърция и Турция за механизъм за избягване на конфликти.
Ние не искаме инциденти между съюзниците (в НАТО), каза Столтенберг, коментирайки това споразумение.
Имам добра надежда, че споровете (между Турция и Гърция)могат вече да се решат чрез преговорите, в дух на солидарност между членки на алианса, посочи Столтенберг, който се очаква да се срещне довечера с турския президент Реджеп Тайип Ердоган.
В рамките на механизма за решаване на конфликта за принадлежността на шелфа в Източно Средиземно море е създадена денонощна гореща линия между Турция и Гърция, съобщи още Столтенберг на съвместната пресконференция с Чавушоглу, съобщи ТАСС.
Като проява на нов жест за умиротворение от страна на Анкара турският кораб за проучвания за въглеводороди "Явуз" напусна днес морската зона на Кипър, за да се върне в района на турското крайбрежие.
Отплаването на "Явуз е нова желана стъпка по посока на деескалация в Източното Средиземноморие и ние се надяваме да видим и друга в тази насока", заяви говорителят на европейската комисия Петер Стано.
На среща на върха на ЕС в Брюксел в петък лидерите от евросъюза отправиха към Турция твърдо послание, придружено със заплаха от санкции, ако тя не прекрати сондажите си, разглеждани като незаконни, в териториалните води на Кипър, отбелязва АФП.