НАТО е в непрекъсната връзка с Турция, за да намери "единен път" за преодоляване на опасенията на Анкара относно кандидатурата на Швеция и Финландия за присъединяване към пакта, заяви генералният секретар на блока Йенс Столтенберг.
"Когато съюзник в лицето Турция изрази опасения, тогава трябва да направим това, което винаги правим в НАТО, а именно да седнем, да разгледаме тези опасения и след това да намерим единен път напред", заяви Столтенберг пред репортери в Белия дом след срещата си с президента на САЩ Джо Байдън, предаде БГНЕС.
"Точно това правим в момента. В тесен контакт сме с Анкара, с политическото ръководство там. Разговарях с президента (Реджеп Тайип) Ердоган и също така съм в много тесен контакт с Швеция и Финландия", каза той.
Столтенберг ще свика среща с висши служители от трите държави преди срещата на върха на НАТО на 28 юни. Той заяви, че Турция трябва да бъде призната за "важен съюзник, защото допринася за сигурността по много различни начини". Генералният секретар на на НАТО цитира "стратегическото географско положение" на Турция, граничещо с Ирак и Сирия, и нейната "ключова роля" в борбата срещу терористичната групировка "Ислямска държава" (ДАЕШ).
В сряда Финландия и Швеция заявиха, че ще продължат диалога с Турция относно кандидатурите си за членство в НАТО, но не казаха дали е постигнат напредък в преодоляването на възраженията на Анкара срещу присъединяването им към военния алианс. Заявката за присъединяване към НАТО изисква единодушна подкрепа от настоящите 30 държави членки на алианса.
Всички 30 членове на НАТО са готови да седнат на масата на преговорите, за да решат проблемите на Турция, свързани със сигурността ѝ. "Всички съюзници от НАТО, разбира се, са готови да седнат и да разгледат тези опасения, включително заплахите, които ПКК отправя към Турция, а това са терористични заплахи, което, разбира се, е нещо, което приемаме много сериозно", заяви Столтенберг пред репортери в Държавния департамент на САЩ, където го прие държавният секретар Антъни Блинкен.
Миналата седмица Турция беше домакин на консултации с шведската и финландската делегация относно техните кандидатури за членство в НАТО в Анкара. Ердоган заяви, че срещите не са били "на желаното ниво".