Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Столтенберг: Русия няма достатъчно мощ за големи пробиви в Украйна

27 юни 2024, 19:06 часа • 3048 прочитания

Ръководителят на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че руските сили не са способни да направят "голям пробив" на бойното поле в Украйна и че Киев нанася тежки загуби с дълбоките си удари.

Още: Сириец на 19 години е заподозреният за нападението в Берлин

Още: Папа Франциск няма да води неделната служба за втора поредна седмица

"Те се опитаха отново да започнат офанзива тази пролет и лято - но засега само незначителни успехи", каза Столтенберг в интервю за АФП.

"И нямаме никакви други индикации или основания да смятаме, че Русия има възможностите, силата да направи големи пробиви", добави той.

Още: Столтенберг определи Рюте като "много силен кандидат" за ръководител на НАТО

Още: WSJ: Путин може да прилъже Тръмп да си поделят Украйна и засилва военните връзки с Китай

Още: Мъск изнудва Киев със Starlink. Европа с още по-голям военен пакет, Украйна показа нова ракета-дрон (ОБЗОР-ВИДЕО)

Ръководителят на западния военен алианс подчерта, че въпреки това Русия най-вероятно "ще продължи да натиска по фронтовата линия" и да извършва въздушни удари.

"Но това, което видяхме, е, че украинците успяха да удържат фронта. Те успяха да продължат да нанасят тежки загуби на руските нашественици, както по протежение на фронтовата линия, така и чрез дълбочинни удари“, каза той.

Русия засили военната си офанзива в Украйна през последните месеци.

Страните от НАТО, начело със Съединените щати, успяха отново да увеличат доставките на оръжие за Киев, след като през април Вашингтон прие спрян пакет от помощи в размер на 60 млрд. долара. 

Още: Тръмп все повече се облизва за богатствата на Украйна, скоро очаква споразумение

Още: Великобритания готви нов пакет от военна помощ за Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес