Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг се противопостави на предложенията на Русия, според които НАТО трябва се откаже от разширяването и да предоставя военна помощ на Украйна, съдържащи се проектодоговора за гарантиране на сигурността. Той направи съответното изявление в интервю за вестник Le Journal du Dimanche, публикувано в неделя.
„Никога няма да правим отстъпки по отношение на сигурността на нашите съюзници или правото на всяка нация, включително Украйна, сама да решава съдбата си. Украйна е суверенна държава и съответно има право да се защитава, разрешено е от Устава на ООН. Тя има право да поиска помощ за това и не виждам как това заплашва Русия, която е агресорът в този конфликт“, аргументира се Столтенберг.
Според него решимостта на алианса да подкрепи Киев се дължи на наблюдаваното „голямо струпване на сили“ на руска територия по границата с Украйна. Столтенберг припомни, че в случай на агресия Москва ще бъде изправена пред „икономически и политически санкции“, а „от военен план това може да означава нова фаза на укрепване на НАТО“ в най-близките до Русия страни „от Румъния“ към балтийските държави“.
„Измина година и половина, откакто руски дипломати за последно стъпиха на прага на Съвета Русия-НАТО. Идеята за нова конференция, на която ще обсъдим зони на влияние, в които великите сили могат да контролират това, което техните съседи могат и не могат“, ще ни хвърли назад, а това изобщо не е правилната посока“, каза той.
В същото време Столтенберг се обяви в полза на продължаването на дискусиите за намиране на средства за повишаване на доверието между Русия и алианса. Той също така се застъпи за „увеличаване на прозрачността на ученията, намаляване на рисковете и напрежението и всичко, което може да подобри отношенията“. Това, каза той, може да се приложи, но "не в ущърб на основните принципи на НАТО".