Светият архиерейски събор на Сръбската православна църква (СПЦ) съобщи, че решението на Вселенската патриаршия за автокефалност на украинската църква е неоснователно, а "решението за реабилитация на разколническия групи е неприемливо" и заради това Сръбската православна църква не признава тези решения. По този начин СПЦ застана на страната на Руската православна църква в този спор, предаде БГНЕС.
Още: Пет дни по-късно: Украйна отново удари Лгов в Курск, обект на атаката са руски пехотинци (ВИДЕО)
Още: Нападателят в Магдебург имал признаци на психично разстройство
На двудневното заседание на събора, който се проведе на 6 и 7 ноември, архиереите на СПЦ заключиха, че Цариградската патриаршия прие канонично неоснователно решение за реабилитация и за признаването на двама лидери на разколнически групи в Украйна, Филарет Денисенко и Макарий Малетик, за епископи заедно с тяхната епархия и духовенството.
СПЦ посочва, че Филарет навремето е бил канонично лишен от чин, а след това и изключен от църковната общност и анатемосан, а Макарий, казват от СПЦ "е лишен от апостолски прием, тъй като е бил част от секта".
Затова Светият архиерейски събор взе решението Цариградския синод да се счита за необвързващ със Сръбската православна църква.
Още: Азербайджан: Русия обеща да накаже виновните за самолетната катастрофа в Казахстан
Още: Зеленски: Новата американска военна помощ идва в критичен момент
„Съборът не признава споменатите личности и техните последователи за православни епископи и свещеници и, следователно, не приема богослужебни и канонично общение с тях и с техните поддръжници", се подчертава в изявлението.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Всичко се връща към Руската империя": Пропагандист на Путин поиска САЩ да върне Аляска (ВИДЕО)
Още: Украйна през 2024 г.: Краят на войната е близо, истинският мир е далеч
Съборът на Сръбската православна църква предлага на Цариградската патриаршия и на всички останали автокефални православни църкви, да се обсъди въпросът за автокефалност и въпросът за православната диаспора възможно най-скоро на Всеправославен събор.
Според изявлението на СПЦ всички православни църкви, от Константинопол до Московската патриаршия, са официално информирани за позицията на този съвет.