Напредък по въпроса за неразширяването на НАТО не бе постигнат и едва ли въобще е възможен. Това заявиха представители на САЩ и Русия след срещата в Женева вчера, продължила близо 8 часа при закрити врати и прекъсната само веднъж за кратък обяд.
Още: Близък до Кремъл разкри 13-те точки от бъдещия мирен договор с Украйна
Още: Силите на "готовия за мир" Путин поразиха автобус и убиха украински цивилни (СНИМКИ)
"Разговорът беше труден, дълъг, много професионален, дълбок, конкретен, без опити да се украси нещо и да се заобиколят острите ъгли. Останахме с впечатлението, че американската страна много сериозно подхожда към руските предложения", заяви заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков, съобщи РИА Новости.
Според руския дипломат обаче основните проблеми са останали висящи и Москва не е срещнала разбиране за „императивността“ на американското решение „по начин, който ни устройва“. Той допълни и че Русия се нуждае от гаранции, а не от обещания. За Русия неприсъединяването на Украйна и Грузия към НАТО е въпрос на национална сигурност, подчерта дипломатът.
"За нас е абсолютно наложително да се уверим, че Украйна никога няма да стане член на НАТО. Бихме искали формулата, приета на срещата на върха в Букурещ през 2008 г., да бъде оттеглена и заменена със следното: "Украйна и Грузия никога няма да станат членове на Северноатлантически алианс. (...) Омръзна ни да водим празни разговори с полуобещания и погрешно тълкуване, както често се случваше при преговорите при закрити врати. Ние не вярваме на другата страна. Нуждаем се от железни, правно значими гаранции. Не обещания, а именно гаранции“, заяви Рябков.
Още: Британски депутати получиха "обидни писма" с екскременти: Има задържан
Още: За малко да се повтори Нови Сад: Срути се таван на сръбско училище
Освен неразширяването на НАТО другите ключови въпроси за Русия са да не се разполагат ударни оръжия в близост до границите й и отказ от "материално усвояване на територията на държавите, присъединили се към НАТО след 1997 г." По думите на Рябков без да има напредък по тези теми, работата по останалите аспекти от преговорите ще бъде под въпрос. Военният блок, посочи ръководителят на руската делегация, трябва да направи крачка към предложенията на Русия за гаранции за сигурност, а не обратното.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Размахва морков "мир" пред носа на Тръмп: Номерата на Путин (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Заради Крим: САЩ разместиха пластовете, преговорите в Лондон се провалят
На свой ред ръководителят на американската делегация Уенди Шърман заяви, че Вашингтон „няма да позволи на никого да затвори вратата пред НАТО за друга държава“ и няма да обсъжда въпроси, засягащи други държави без тяхното участие. Същото потвърди и говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс, уточнявайки, че тези руски предложения дори няма да бъдат обсъждани. „Няма да затворим вратата за членство в НАТО, защото това винаги е бил един от основните принципи на алианса“, подчерта той.
Според Уенди Шърман САЩ са готови да обсъдят с Русия разполагането на ракети и установяването на взаимни ограничения за мащаба на военните учения с повишена прозрачност. Тя допълни, че двете страни са обменили идеи за ракети със среден и по-малък обсег, но за да се постигне споразумение, ще е необходима много работа.
Още: Путин играе игра за 100 милиарда долара със САЩ
Още: Спасение от заеми и кредити за войници: Нов руски похват, но дяволът е в детайлите