Полицията е спряла възстановяването на църква в македонското село Галате, научаваме от публикация в македонската "Телма", която се позовова на видео на граждани във "Фейсбук".
Още: За 2 млрд. долара: Полша договори със САЩ логистична поддръжка за "Пейтриът"
Още: Невидимите слабости в стабилната система на Путин
В изявлението, което може да се чуе на фона на видеоматериала, се казва, че полицията е дошла на място, за да арестува работниците от Гостивар, които са разчиствали района около сградата, твърди авторът на видеото, пише още "Телма".
Македонската медия "Лидер" твърди обаче, че реставрацията е спряна след призив от страна на "албанския кмет" на община Врабчище.
Още: Втори път за два месеца: Обща стачка блокира Белгия
Още: В синхрон с Путин: Главната прокуратура на Русия иска изваждане на талибаните от списъка с терористи
Провокация срещу етническия мир?
Случващото се много прилича на провокация, насочена срещу етническия мир в югозападната ни съседка, тъй като се оказва, че историята на църквата се свързва с неотдавнашен конфликт.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Фицо със скандален разказ: Урсула ми се кара половин час и каза, че съм пълен идиот (ВИДЕО)
Още: Украинските военни ще получат 15 хиляди робота през 2025 г.: Огромен ръст в сравнение с 2023 г.
Храмът е разрушен преди 23 години по време на военния сблъсък в югозападната ни съседка. Припомняме, че той продължава от януари до ноември 2001 г. и в него се включват етническите албанци от Армията за национално освобождение, които нападат силите за сигурност на Република Македония.
Той приключва с подписването на Охридското споразумение, което поставя основата за увеличаване на правата на етническите албанци, в резултат на което днес в югозападната ни съседка съществува партия на етническите албанци - Демократичен съюз за интеграция (ДСИ). ОЩЕ: РС Македония и Албания призоваха да се спазва Охридското споразумение
Твърденията за етнически конфликт
Случващото се със сигурност не е случайно и идва на фона на предупрежденията на македонския премиер Християн Мицкоски, че страната е изложена на риск от дестабилизация и етнически конфликт, заради албанците, които са на второ място по численост в държавата.
Още: Тайната история на войната в Украйна (ВИДЕО)
Още: Кремъл реагира на думите на Тръмп, че е "много ядосан" на Путин
Мицкоски твърди, че високопоставени служители в бившето правителство се опитват да мобилизират хората на място и "провокират етнически конфликт, тоест дестабилизират междуетническата хармония в Македония". Той дори заговори, че има индикации за елементи, които разполагат с огромни суми пари за тази цел.
Обвиненията му са насочени директно към Демократичния съюз за интеграция (ДСИ), които нарекоха фалшиви твърденията на Мицкоски, като дори стигнаха по-далеч, като ги определиха като умишлени и опасни правителствени сценарии за обвиняване на други за разфокусирането на обществеността от липсата на резултати и ежедневните правителствени скандали.
Съединените щати вече обявиха, че наблюдават ситуацията в Северна Македония. ОЩЕ: САЩ държат под око ситуацията в Северна Македония: Задава ли се етнически конфликт?