Неправителствени организации за правата на жените твърдят, че нов закон, създаден да намали нивата на селективни аборти в Армения, е неадекватен и ограничава правото на избор, поставяйки в риск хиляди жени.
Бившата социалистическа страна с население малко под 3 млн. души е на трето място по аборти на женски ембриони след Китай и Азербайджан.
След падането на СССР селективните аборти в Армения се увеличиха и докато през 1991 г. на 105 момчета са се падали 100 момичета, през 2015 г. съотношението е 115 момчета на 100 момичета.
Според новия закон всяка жена, която иска да направи аборт, трябва да се консултира първо с лекаря си и след това да изчака 3 дни за процедурата.
Според женски организации обаче е възможно новите правила да подтикнат жените към по-рисковани форми на аборт и да не взимат под внимание възможните медицински усложнения в стремежа си да лимитират до минимум селективните аборти, пише Гардиън.
В Армения омъжените дъщери отиват да живеят със семейството на съпруга си, а най-големият син се грижи за родителите си. И тъй като страната няма силно развита система за социално подпомагане, на плещите на мъжките наследници пада основната отговорност за грижата за семейството.
Армения има дълга история на лесен достъп до аборти, който е едно от наследствата от съветския период. Именно Армения беше първата страна, легализирала абортите през 1921 г. Широкоразпространеното недоверие в контрацепцията прави аборта основен метод за предпазване от нежелана бременност.
Ситуацията се отразява и на раждаемостта, която е намаляла чувствително. Днес арменските семейства имат средно по 1,5 деца в сревнение с 2,5 през 80-те години.
Жените в Армения чувстват изключителен натиск върху себе си да родят син и често са принудени да правят по няколко аборта, докато не постигнат заветната цел.
Спорен закон се бори със селективните аборти в Армения
25 октомври 2016, 10:38 часа • 1069 прочитания Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Отговорен редактор