Президентът на Украйна Петро Порошенко и Вселенският патриарх подписаха в Истанбул споразумение, което павира пътя към признаването на независима украинска църква, предизвиквайки нова яростна реакция на Москва.
Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)
Още: В Държавната дума поискаха да се разследва убийството на Лермонтов през 1841 г.
Вселенският патриарх Вартоломей I, на 11 октомври, се съгласи да признае независимостта на украинската православна църква от Московската патриаршия - ход, който беше приветстван с радост от Киев, но осъден като "катастрофален" в Москва.
По време на посещението си в Истанбул, при което проведе разговори с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, Порошенко подписа споразумение, в което се посочват стъпките, необходими за официалното признаване на независимостта на украинската църква и получаването на Томос.
"От името на украинския народ съм много благодарен на Негово светейшество и на всички йерарси на Вселенската патриаршия за изключително важното и мъдро решение да отвори пътя към Бога за украинския народ и неговата църква", каза Порошенко, цитиран от БГНЕС.
Още: Страх от връщане към корените: Македонската партия в Албания иска забрана за българска фондация
Още: Фицо се уплаши от "преврат" като Майдана в Украйна, спешно затяга мерките
"Споразумението, което днес подписахме, постави условията по такъв начин, че подготовката да гарантира, че получаването на Томос ще бъде в абсолютно съответствие с каноничните правила на православната църква".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Около 1000 севернокорейски войници вече са загинали в Курск
Още: Олаф Шолц: Тръмп ще бъде предизвикателство, вече е толкова ясно
Порошенко написа също така в „Туитър“: "Днес е исторически ден. Ние постигнахме споразумение за сътрудничеството между Украйна и Вселенската патриаршия, което току-що подписахме с Негово светейшество".
Въпросът за независимостта на украинска църква ще играе ключова роля на президентските избори в Украйна през март 2019 г., превръщайки Томоса в ключов фактор за преизбирането на Порошенко.
Патриаршията се помещава в своя исторически си дом в Истанбул, някогашния Константинопол, столица на Византийската империя преди Османското завоевание през 1453 г.
Още: Вучич: България и други страни от ЕС работят срещу Сърбия
Още: КНДР планира да изпрати подкрепления в Русия до два месеца: The New York Times
Вартоломей е считан за "първи сред равни" между православните патриарси.
Московската патриаршия, подкрепяна силно от Кремъл, предупреди, че независимостта ще предизвика разрив в световната православна църква.
Митрополит Иларион, който ръководи външните отношения на руската църква, каза, че новото споразумение е едно от взетите напоследък решения от Вартоломей ", които са извън каноничната област и са изключително политически".
Според руската информационна агенция ТАСС, той обвинява Вартоломей, че "изпълнява заповед от чужбина с цел да отслаби и да разедини обединената руска църква".
Украинската църква е разделена на три тела – едно под надзора на Московския патриарх, факт, който правителството на Киев счита за неприемливо, предвид продължаващата война с подкрепяните от Русия бунтовници на изток.
Спорът между Украйна и Русия, датира от 2014 г., когато уличните протести в Киев настояваха за евроинтеграция на страната и доведоха до отстраняването на проруски настроения президент Виктор Янукович.
По-късно, през същата година, Русия анексира украинския полуостров на Крим и подкрепи сепаратистите в Източна Украйна. Конфликтът, продължава и до днес.