Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Споразумение за примирие в Източна Украйна под егидата на ОССЕ, но докога?

23 декември 2021, 10:48 часа • 3041 прочитания

Русия, Украйна и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) се споразумяха да възстановят примирието в Източна Украйна, съобщиха от организацията.

Западните държави обвиняват Русия, че е съсредоточила около 100 000 войници близо до границите на Украйна, а Москва планира зимно нахлуване.

Съединените щати предупредиха Кремъл за безпрецедентни санкции, ако предприеме нападение.

"Радвам се, че участниците изразиха твърдата си решимост да се придържат изцяло към мерките за укрепване на споразумението за прекратяване на огъня от 22 юли 2020 г.", заяви в изявление късно в сряда председателят на ОССЕ в Украйна Мико Кинунен. "Това е от изключителна важност за хората, живеещи от двете страни на контактната линия", добави Кинунен.

Изявлението беше публикувано след среща на официални представители на Украйна, Русия и ОССЕ - известни като Тристранната контактна група - и представители на Донецката и Луганската републики.

Кинунен заяви, че приоритет са получили "въпросите по сигурността" и "спазването на прекратяването на огъня".

По-рано бяха обявени редица споразумения за прекратяване на огъня, но те се провалиха. Последното беше постигнато през юли 2020 г., но периодични сблъсъци все още водят до жертви и от двете страни. Сраженията са отнели живота на повече от 13 000 души.

Украйна и западните ѝ съюзници обвиняват Русия, че изпраща войски и оръжия през границите. Москва отрича тези твърдения.

Източник: АФП

******************************************************************************

Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа е най-голямата световна междуправителствена организация в областта на сигурността, която включва всички страни от Европа, САЩ и Канада и ОНД. Мандатът ѝ включва контрол над въоръжаването и утвърждаване на човешките права, свободата на пресата и честните избори. Има персонал от 550 души в седалището си във Виена, Австрия и 2300 души на други места. Началото и е поставено на Конференцията за сигурност и сътрудничество в Европа (CSCE), състояла се през 1975 в Хелзинки, Финландия.[1] В нея участват 57 държави, покриващи повечето от Северното полукълбо.

ОССЕ, призната по смисъла на глава VIII на Устава на ООН като регионално споразумение, представлява основен инструмент за ранно предупреждение, избягване на конфликти, урегулиране на кризи и постконфликтно възстановяване в работния му регион. ОССЕ се отличава с присъщия само за него подход за осигуряване на сигурност, който е едновременно всестранен и основан върху сътрудничеството. Той обхваща трите измерения на сигурността – военно-политическо, икономическо/екологическо и хуманно.

ОССЕ се занимава с широк кръг проблеми, свързани със затвърждаването на сигурността, включващи противодействието на тероризма, контрола над въоръжението, мерките за укрепването на доверието и безопасността, икономическите и екологичните въпроси, правата на човека, демократизацията и други. Всички държави от ОССЕ имат равен статут, тъй като решенията се приемат с консенсус. При това те носят не юридически, а политически характер.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес