За инженерите в Германия е много лесно да си намерят работа. През първото тримесечие на 2024 година за общо 44 500 представители на тази професия, търсещи работа, е имало 150 000 свободни места, информира АРД.
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен
Същевременно инженерните специалности във висшите учeбни заведения губят своята привлекателност - ако преди десет години машиностроене, електротехника или строително инженерство са следвали 350 000 души, през последния зимен семестър са били 280 000. Ръст се забелязва само в информатиката - от 180 000 преди днес тази специалност се изучава от 260 000 души. А началната заплата по правило е 65 000 евро годишно.
В кои сфери има най-много свободни места?
Още: Продължава издирването на нападателя, убил с нож трима души в Солинген
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
В сравнение с инженерите в химическата промишленост и производството, най-облагодетелствани са класическите инженерни специалности - на всеки безработен елктроинженер там се падат 5,6 свободни работни места, при строителните инженери - 4,3, а при машинните инженери - 3,7. Информатиците трябва да се задоволят с по три свободни позиции.
АРД посочва, че в най-различни сфери се нуждаят от инженери - например в сферата на дигитализацията, декарбонизацията и енергийния обрат. Медията подчертава, че нарасналото търсене на електроинженери се дължи на преустройството в енергийната система.
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
Във високо индустриализираната германска провинция Бавария недостигът на инженери е най-голям - там на кандидат се падат по 5,3 свободни работни места, информира АРД. Следва Саксония с 4,3 свободни позиции. В източногерманските провинции недостигът на инженери се дължи най-вече на демографското развитие, докато в Бавария роля играе големият ръст на заетостта, обясняват пред АРД експерти. Оттам обаче излиза, че докато Бавария отбелязва растеж, в Източна Германия липсват квалифицирани млади хора, които да покрият и основните потребности.
Колко са чужденците в бранша?
Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож
Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)
Още: Загинали и ранени при нападение с нож в германския град Солинген (ВИДЕО)
Изследванията показват също така, че Източна Германия не е привлекателна за чуждестранните специалисти. Те проявяват интерес само към района около Берлин - там те представляват 8% от общия брой, но пак са по-малко от показателите за Мюнхен и Франкфурт. При другите източногермански провинции процентът на чуждестранните инженери се движи между 4,4% и 6,6%.
От данните, с които разполага АРД, става ясно, че 11 на сто от инженерите в Германия са чужденци. Най-голяма част са от Индия - 13 000, Турция - 8500 и Китай - 6500. От Европа най-много са италианците - 7000, следвани от французи и испанци - по 5000.
Източник: Дойче веле
Още: Руски ли са: Неидентифицирани дронове летят редовно над германска промишлена зона
Конфискуваха стотици хиляди евро от банкомати за криптовалути в Германия
Литва започва да гради база за германски войски на 20 км от Беларус
Spiegel: Спад в акциите на германските оръжейни компании на фона на дебатите за помощта за Украйна